Wyczerpanie psychiczne, czasami nazywane zmęczeniem mentalnym charakteryzuje się między innymi poczuciem skrajnego zmęczenia, apatii i niemalże odrętwieniem, co prowadzi do rozdrażnienia i skrajnego cynizmu.
Wyczerpanie psychiczne najczęściej dosięga osób, które:
- doświadczają długotrwałego stresu,
- dużo pracują lub uczą się zaniedbując przy tym podstawowe potrzeby swojego ciała i umysłu,
- spędzają dużo czasu każdego dnia na przytłaczających obowiązkach, np. opieką nad chorym członkiem rodziny,
- żyją ze zdiagnozowanym zaburzeniem lub chorobą psychiczną,
- mają tendencję do zmartwienia się i przeżuwania.
Przygotowałam dla Ciebie ten PDF, w którym znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat wyczerpania psychicznego, a szczególnie to, jak rozpoznać jego symptomy.

Nieleczone wyczerpanie psychiczne może w rezultacie doprowadzić do zaburzeń nastroju, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z innymi i ogólną jakość Twojego życia.
Dlatego wprowadzenie niezbędnych zmian do swojego stylu życia, priorytetowe traktowanie snu, wystarczająca ilość ruchu, świeżego powietrza i stosowanie technik relaksacyjnych może przynieść ulgę.
Dodatkowo, pamiętaj, że profesjonalne wsparcie również może okazać się pomocne w poradzeniu sobie z objawami wyczerpania. Terapeuta może bowiem zaoferować dodatkowe wskazówki dotyczące leczenia zmęczenia psychicznego i omówić z Tobą efektywne techniki radzenia sobie ze stresem. Możesz też skonsultować ze swoim terapeutą strategię zapobiegania wyczerpaniu psychicznemu w przyszłości.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.
Pozdrawiam,
Zuzanna