Jak efektywnie odpoczywać.

Wydawać się może, że o odpoczynku zostało napisane już wszystko i temat ten dość spowszedniał: bo w końcu wszyscy już wiemy, jak ważną częścią naszego życia jest odpoczynek, który powinien być, jak oddychanie-regularny, głęboki i automatyczny.

Ale, czy taki jest? W dobie dominującej kultury przepracowania, wydaje się, że dla większości ludzi porządny, systematyczny i dobroczynny odpoczynek nie jest priorytetem.

Po długim dniu pracy, dbania o dom, czy opieki nad dziećmi bardziej prawdopodobne jest to, że na jego koniec trafimy na kanapę wpatrując się w telewizor lub w telefon zajadając przekąski niż to, że wyjdziemy na spacer. Ten rodzaj biernego odpoczynku może wydawać się tym, czego w danym momencie potrzebujemy, ale na dłuższą metę nie jest dla nas korzystny. Zazwyczaj bowiem kładziemy się spać zbyt późno, ze zbyt pełnymi żołądkami, bolącymi plecami i krzyczącym sercem, które lubi ruch.

Co więc robić? Potraktuj swój odpoczynek z pewną dozą dyscypliny-podobnie, jak traktujesz swoje obowiązki w pracy. Prawdziwy odpoczynek-taki, który sprawia, że czujemy się pełni energii, prawdziwie wypoczęci i natchnieni-wymaga zadbania o trzy kluczowe elementy.

  • Odprężenie umysłu.
  • Zrelaksowanie ciała.
  • Zluzowanie oczekiwań.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne koniecznie wypróbuj tych kilka sprawdzonych sposobów na efektywny odpoczynek po pracy.

Sprawdzone sposoby na skuteczny odpoczynek.

1. Odprężenie umysłu.

Od swoich klientów często słyszę, że nie mogą się po pracy „wyłączyć”. Stresują się niedokończoną pracą. Ich umysł krąży wokół rozmów i czynności mijającego dnia: czy wszystko zrobiłem, czy o niczym nie zapomniałam, czy wypełniłem wszystkie formy i papiery, czy odpowiedziałam na wszystkie maile itp. I tak do późnej nocy, zamiast odpoczywać ich umysł pozostaje w stanie nerwowego spokoju. Poniżej znajdziesz więc kilka, wydawałoby się oczywistych, sposobów na pomoc zaganianemy umysłowi.

  • Przed wyjściem z pracy poświęć 10-15 minut na upewnienie się, że wszystko zapięte zostało na ostatni guzik. Czasami lepiej jest też wyjść 5 minut później mając pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy, niż pozwolić by w domu zżerała nas niepewność. Jeśli masz wątpliwości po prostu zapytaj kogoś, czy jest jeszcze coś, co musisz przed wyjściem zrobić.
  • Jeśli masz firmowy telefon-wyłącz go w trakcie wychodzenia z pracy.
  • Przestań sprawdzać firmowego maila w domu.
  • Weź ciepły prysznic lub kąpiel. Zmycie z siebie stresu dnia przed czasem na relaks może mieć prawie rytualne znaczenie. Dobrze jest wyobrazić sobie, że oczyszczasz się z wszelkich negatywnych emocji, które skumulowały się w Tobie w ciągu dnia.
  • Nie czekaj na weekend, żeby sprawić sobie trochę przyjemności. Nawet po pracy w ciągu tygodnia staraj się robić małe rzeczy, które wzbudzają w Tobie ekscytację. Kawa z przyjaciółką, wypad do kina na popołudniowy seans, zakupy w samotności? Czemu nie!
  • Kilka razy w tygodniu postaraj się spędzić chwilę na swoim hobby.
  • Wyjdź na spacer.
  • Upiecz coś! Pieczenie ciast, czy robienie deserów to świetny sposób na złagodzenie stresu i oderwanie myśli od niekończącej się listy rzeczy do zrobienia.

2. Zrelaksowanie ciała.

Co jest pierwszą rzeczą, którą robisz wracając do domu po pracy? Jakie masz nawyki dbania o swoje ciało? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, co inni uważają za pomocne.

  • Po wejściu do domu wypij szklankę wody. Pamiętaj-Twoje ciało podziękuje Ci za dobre nawodnienie.
  • Po domu chodź w wygodnym, luźnym ubraniu.
  • Znajdź aktywność fizyczną, która Ci odpowiada i na, którą masz czas w ciągu tygodnia. Wszyscy szaleją na punkcie siłowni-Ty poćwicz w domu jeśli masz ograniczony czas. Wyjście na siłownię zajmuje o wiele więcej czasu i planowania niż ćwiczenia w domu, które mogą być tak samo efektywne.
  • Jeśli już chodzisz na siłownię, wybierz taką, gdzie możesz korzystać z sauny, która między innymi wspaniale oczyszyści Twój organizm z toksyn.
  • Czytaj książki zamiast oglądać telewizję.
  • Wysypiaj się!!! Pamiętaj-nie rób niczego kosztem swojego snu. Sen jest czymś, czego nie można tak po prostu nadrobić.
  • Skorzystaj z masażu, który zagwarantuje totalne rozluźnienie spiętych mięśni. Masaż może być też „domowej roboty”, czyli wykonany przez chętnego domownika.
  • Jeśli w pracy spędzasz dużo czasu na nogach, po powrocie do domu możesz chcieć je trochę odciążyć. Połóż się na plecach, jak najbliżej ściany i oprzyj o nią nogi trzymając je w górze przez 10-15 minut.

3. Zluzowanie oczekiwań.

Luzowanie oczekiwań, tak swoich, jak i pracodawców, czy przełożonych jest ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem umiejętności efektywnego odpoczywania. Ty najlepiej znasz swój styl pracy i wiesz, jak długo spędzasz na czynnościach z nią związanych w czasie, który teoretycznie powinien być Twoim czasem wolnym.

Są zawody i kariery, które poniekąd mają w swojej funkcji wpisane nadprogramowe godziny pracy, na które ludzie się zgadzają w nadziei na osiągnięcie sukcesu. Jednak nie robiąc lub nie dając sobie czasu na porządny odpoczynek nie możemy mowić o sukcesie. Prędzej, czy później zmęczenie i wypalenie nas dopadną. Jest wiele badań mówiących o negatywnym wpływie przepracowania na zdrowie psychiczne, szczególnie ryzyku wystąpienia depresji, czy stanów lękowych. Naucz się stawiać granice i świadomie oddzielać życie prywatne od zawodowego.

Przyjrzyj się też swoim oczekiwaniom bycia zawsze gotowym i zacznij je luzować. Kiedy zaczniesz dążyć do bardziej zbalansowanego stylu życia, w przestrzeni wokół Ciebie nastąpi zmiana. Zamiast ciągłego pośpiechu i poczucia, że stale robisz za mało, Twoje życie będzie mogło rozwijać się w pozytywnym kierunku, a decyzje o wysokości zaangażowania w pracę poza pracą, będą płynęły z głębi serca, a nie z poczucia winy, czy przekonania, że nie zasługujesz na sukces, jak z końcem dnia nie padasz na twarz.


Kiedy następnym razem, po całym dniu pracy, na myśl przyjdą Ci same pasywne sposoby na odpoczynek w nadziei na relaks i wyciszenie, przypomnij sobie, że taki styl odpoczynku tylko pogłębi Twoje zmęczenie, a w dłuższym czasie przyczyni się do wypalenia.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go albo zostaw komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: