6 sposobów na skuteczny odpoczynek w pracy.

Skuteczny odpoczynek w pracy jest możliwy, a nawet zalecany jeśli chcesz utrzymać swoją produktywność na zadawalającym poziomie w przeciągu całego dnia. Dłuższe godziny pracy zmniejszają poziom naszej koncentracji, a co za tym idzie, również naszej wydajności, co w dłuższym okresie czasu może przełożyć się na spadek nastroju.

Bezspornie możemy stwierdzić, że w ostatnich latach kultura nieustannej pracy i chęci wykazania się 100% produktywnością za wszelką cenę, doprowadziła do rekordowych poziomów chronicznego stresu, spadku nastroju i wypalenia zawodowego wśród pracowników. W środowisku, w którym czujesz, że niemal każdy Twój ruch jest obserwowany ciężko jest usprawiedliwić poświęcenie kilku minut dla siebie w czasie pracy, nie mówiąc już o pełnej godzinie na lunch.

Taki styl pracy jest jednak nietrwały i im szybciej zrozumiemy fakt, że my po prostu potrzebujemy przerw do lepszego funkcjonowania, tym łatwiej będzie nam wykorzystywać je w pełni.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne w pracy i poznać 6 sprawdzonych sposobów na efektywny odpoczynek podczas pracy, przeczytaj artykuł do końca.

Sposoby na efektywny odpoczynek w trakcie pracy.

1. 52 minuty pracy i 17 minut przerwy.

Nieprawdopodobne, a jednak działa. Okazuje się, że sekretem utrzymania wysokiego poziomu produktywności w ciągu dnia pracy są częstsze przerwy, a nie wydłużone godziny pracy.

Praca podzielona na 52 minutowe bloki przełożone 17sto minutowymi przerwami przynosi świetne rezultaty – mówimy tu bowiem o skoncentrowanej, intensywnej i celowej sesji pracy, która przychodzi po odpowiednim odpoczynku, a nie wymuszonym okresie bezcelowego wpatrywania się w ekran.

Taką koncepcję pracy można również nazwać teorią 100% poświęcenia, bo cokolwiek robisz, robisz to z pełnym zaangażowaniem. Dlatego w trakcie 52 minut pracy z zapałem poświęcasz się wykonywaniu zadań i robieniu postępów, podczas gdy w czasie 17 minut przerwy jesteś całkowicie oderwany od pracy, którą wykonujesz – całkowicie odpoczywasz.

Jeśli nie możesz jednak pozwolić sobie na 17 minut przerwy, skróć ją do 5 minut, ale nie rezygnuj z niej w imię nadaremnego wodzenia wzrokiem po ekranie monitora.

2. Zawsze wykorzystuj należącą Ci się przerwę na lunch. Jeśli masz możliwość to na przerwie wyjdź na zewnątrz.

Ile razy zdarzyło Ci się pracować bez wyjścia na przerwę? Zawsze bowiem znajdzie się wymówka związana, czy to z goniącymi nas terminami, wysoką ilością zamówień, kolejną fakturą do wystawienia „na jutro”, czy po prostu z kulturą miejsca pracy, która promuje ignorowanie przerwy na lunch w imię wyższego dobra. Pozostaje tylko zapytać – czyjego dobra? Przerwa jest Twoim prawem, jest Ci potrzebna i nie masz za nią płacone – tak więc wykorzystuj swoją przerwę na regenerację sił, które będą Ci potrzebne na dalszą część dnia.

Chwila ruchu na świerzym powietrzu nie tylko oczyści Twój umysł, ale dostarczy Ci też niezbędnego tlenu, dzięki czemu poprawi się Twoja koncentracja na kolejną część dnia.

A co jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz podczas przerwy? Możesz sprowadzić trochę natury do pomieszczenia, w którym pracujesz albo przestrzeni socjalnej, w której spędzasz swoją przerwę. Wydatek związany z zakupem roślin z pewnością okaże się niewielki w porównaniu z korzyściami związanymi z obecnością kwiatów w Twojej przestrzeni pracy, czy odpoczynku. Zielone liście nie tylko ładnie wyglądają, ale też wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie i ogólną wydajność pracy.

3. Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.

Wiemy, że podwyższone stężenie CO2 w pomieszczeniach negatywnie wpływa na nasze zdolności poznawcze, koncentrację i ogólny stan samopoczucia. Jeśli w pomieszczeniu panuje zaduch powoduje to senność i zmęczenie, a w konsekwencji rozdrażnienie lub rozleniwienie. Dlatego im więcej jest ludzi oraz wyposażenia w danym pomieszczeniu, tym częściej należy je wietrzyć.

4. Przynoś do pracy pełnowartościowe posiłki i przekąski.

W pracy dobrze sprawdzają się potrawy o wysokiej zawartości białka. Dzięki temu poprawisz swoje zdolności poznawcze na dłużej niż 15-20 minut po spożyciu posiłku i nie dopadnie Cię kryzys senny, który towarzyszy posiłkom złożonym w większości z węglowodanów.

5. Rób przerwy dla oczu.

Ćwiczenie, które pomoże Ci zmiejszyć zmęczenie oczu oparte jest na zasadzie 20-6-20. Co 20 minut oderwij wzrok od ekranu monitora i skup go na przedmiocie oddalonym o co najmniej 6 metrów przez co najmniej 20 sekund. Inne ćwiczenie to np. tak zwany zaczarowany ołówek, o któreym możesz przeczytać tutaj.

Dodatkowo postaraj się odłożyć telefon i zrezygnuj z apatycznego przewijania mediów społecznościowych podczas przerwy. Twoje oczy i umysł Ci za to podziękują, a Ty będziesz w pełni obecnym w każdej innej aktywności, którą wykonujesz podczas przerwy – czy to spacer, czy interakcja społeczna, czy po prostu chwila zwolnienia, aby cieszyć się kanapką.

6. Pozwól swojemu umysłowi błądzić przez kilka minut.

Dzisiejsza kultura sprzyja idei „bycia zajętym” i jest bezlitosna dla pojęcia nudy, leniuchowania, czy marzycielstwa. Jednak wszystkie te zachowania są w jakimś stopniu niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego. Te, bynajmniej, mało angażujące czynności mają bowiem podobne korzyści do medytacji.

Aby bowiem działać optymalnie, po chwilach intensywnego skupienia nasz mózg potrzebuje chwili odprężenia. Świetnym sposobem na zapewnienie umysłowi chwili relaksu jest właśnie marzenie na jawie, czy, jak to widzą inni „leniuchowanie”. Marzenie na jawie to jeden z najlepszych sposobów na zaangażowanie wyobraźni w poszukiwaniu inspiracji i kreatywnych rozwiązań.


Zmiany najlepiej jest zaczynać od małych rzeczy. Kiedy wydaje się, że kompleksowa zmiana w miejscu naszej pracy jest niemożliwa, spróbujmy od czegoś mniejszego, co jest w zasięgu każdego pracownika.

Co możesz zrobić, aby zintegrować te wyżej wymienione strategie skutecznego odpoczynku w pracy z kulturą swojej firmy?

  • Zachęcaj współpracowników do regularnego wstawania i rozciągania się – spróbuj przypiąć w biurze plakaty przedstawiające podstawowe ćwiczenia rozciągające. Kawy też można napić się razem np. stojąc.
  • Porozmawiaj z kolegami o metodach zarządzania czasem, które obejmują regularne przerwy. Na przykład technika Pomodoro albo wyżej wymieniona metoda 52/17.
  • Zachęcaj swoich kolegów i koleżanki do wspólnych spacerów w trakcie przerwy, jeśli jest taka możliwość.

Pozdrawiam,

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Zajrzyj również tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: