9 sposobów na zwiększenie skuteczności terapii.

Badania pokazują, że co najmniej jeden na pięciu klientów przedwcześnie przerywa terapię.

Dzieje się tak z wielu powodów, chociaż często słyszymy opinie, że terapia może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie klienta szczególnie w jej początkowej fazie, i kiedy klient stara się przepracować traumę. Możliwe jest, że klienci, którzy nie są na to przygotowani podejmują decyzję o przerwaniu terapii.

Osoby, które jednak decydują się na pozostaniu w terapii mogą zwiększyć szanse jej powodzenia dzięki wykorzystaniu tych kilku wskazówek.

1) Zastanów się, co chcesz uzyskać dzięki terapii.

Pomyśl, kiedy będziesz wiedział albo wiedziała, że terapia się powiodła. Co dzięki temu zmieni się w Twoim życiu i życiu Twoich bliskich. To może wydawać się oczywiste, ale uwierz mi, znakomita większość klientów przychodząc na terapię, tak na prawdę nie wie, co chce osiągnąć. Domyślają się, co im przeszkadza ale nie wiedzą, co chcą zamiast tego. Niezależnie od tego, jaki masz cel, zawężenie go pomoże Tobie i Twojemu terapeucie rozpocząć pracę. I nie martw się — ten cel może się zmieniać i ewoluować z czasem ale powinien być nieoderwalną częścią terapii.

2) Poczytaj o różnych podejściach terapeutycznych zanim zdecydujesz się na ten rodzaj terapii, który wydaje Ci się najbardziej odpowiedni.

Istnieje wiele różnych rodzajów terapii i terapeutów i w zależności od tego, z czym się zmagasz to od Ciebie zależy, co wybierzesz

Psycholog kliniczny z doktoratem niekoniecznie jest lepszym terapeutą niż licencjonowany Pracownik Socjalny lub jakikolwiek inny terapeuta. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju kompetencji, doświadczenia, czy wiedzy szukasz i czy czujesz się komfortowo rozmawiając z tą osobą. Podobnie jest z rodzajem terapii. Terapie, które przez długi okres czasu na wskroś analizują Ciebie i Twoje otoczenie nie koniecznie są lepsze od tych, które w jak najkrótszym czasie chcą Cię przybliżyć do Twojego celu.

3) Uprzejmość jest ważna ale masz prawo nie zgadzać się z terapeutą.

Możesz zadawać pytania. Możesz nie zgodzić się ze swoim terapeutą. A jeśli coś nie ma dla ciebie sensu, powiedz to. Nie musisz przyznawać terapeucie racji z uprzejmości.

4) Ustal granice wokół swojej terapii.

Rozmowa o terapii z rodziną, czy przyjaciółmi może wydawać się naturalną rzeczą, ale postaraj się ustalić granice dotyczące tego, czym chcesz się z nimi dzielić. Może nadejść czas, kiedy nie będziesz czuć się komfortowo, aby dzielić się wszystkim tym, co wydarzyło się podczas terapii.

5) Prowadź dziennik.

Terapia nie kończy się wraz ze skończoną sesją. Można nawet powiedzieć, że najwięcej pracy dokonuje się pomiędzy sesjami. Cokolwiek omawialiście z terapeutą podczas ostatniej sesji, na pewno w jakiejś formie pojawi się na kolejnej. Masz więc cały tydzień (jeśli sesje są cotygodniowe) aby ćwiczyć to, czego nauczyłeś lub nauczyłaś się podczas ostatniego spotkania.

Najlepszym sposobem na śledzenie tego, jak się czujesz pomiędzy sesjami terapeutycznymi, jest prowadzenie dziennika. Może to być zwykły notatnik,  w którym będziesz zapisywać swoje myśli, odczucia i postępy. Możesz też zapisywać pytania lub przemyślenia, którymi chcesz się podzielić z terapeutą przy kolejnej okazji. Więcej o prowadzeniu dziennika i tym, jak ten rodzaj aktywności wspomaga proces zdrowienia piszę tutaj.

6) Ustalcie, jak możesz skontaktować się ze swoim terapeutą, kiedy wymagasz wsparcia pomiędzy sesjami.

Warto z wyprzedzeniem zaplanować, w jaki sposób będziesz w stanie skontaktować się ze swoim terapeutą pomiędzy sesjami. Zdarza się, że czasami terapia wywołuje w ludziach nieprzyjemne uczucia emocjonalnego przytłoczenia i zagubienia. Ważnym jest aby w takich momentach wiedzieć, czy możesz liczyć na telefoniczną, czy mailową konsultację pomiędzy sesjami i każdy terapeuta powinien taki protokół posiadać.

7) Staraj się rezerwować swoje sesje na odpowiedni dla siebie czas.

Czasami nie możemy być wybredni, jeśli chodzi o godzinę naszej terapii, ale jeśli możesz, postaraj się zaplanować ją tak abyś miał lub miała trochę czasu na refleksję po zakończeniu sesji. Łatwiej jest być w pełni dostępnym emocjonalnie podczas sesji wiedząc, że nie musisz natychmiast po niej wracać do pracy lub innych obowiązków.

8) Przygotuj się na to, że terapeuta nie powie Ci, co masz robić, czy jak żyć.

Klienci, którzy nie przygotowali się do terapii mają często za złe terapeucie, że nie podaje im gotowego rozwiązania dla wszystkich ich problemów na tacy. Terapia jednak nie polega na udzielaniu porad, a bardziej na pomaganiu w podejmowaniu decyzji, które Ci służą. Może być kuszące, aby poprosić terapeutę, aby po prostu powiedział ci, co masz zrobić, ale uważaj na terapeutów, którzy chętnie udzielają porad.

Jeśli szukasz jednak kogoś kto powie Ci, co możesz zrobić w danej sytuacji rozważ skorzystanie z usług konsultanta, czy chociażby mentora.

9) Bądź cierpliwy/cierpliwa.

Terapia to ciężka praca, a jakiekolwiek pozytywne zmiany wymagają czasu. To może być frustrujące i jeśli tak się czujesz jest to zupełnie normalne. Możesz jednak porozmawiać o tym ze swoim terapeutą bo być może jest to kwestia przedyskutowania i ponownego sformułowania Twoich celów terapii, które mogły zmienić się od czasu jej podjęcia.


Terapia jest inwestycją w siebie i swoją przyszłość a silna i zdrowa relacja terapeutyczna sprawi, że poczujesz się na tyle bezpiecznie aby rozpocząć wprowadzanie niezbędnych zmian. Dzięki temu zobaczysz korzyści płynące z terapii w każdym aspekcie swojego życia.

Pozdrawiam,

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: