Co zrobić, jeśli nie stać mnie na terapię.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie nie szukają terapii lub rezygnują z niej po krótkim czasie, jest brak finansów. Ludzie patrząc na godzinowe stawki terapeuty natychmiast zakładają, że nie mogą sobie pozwolić na profesjonalną pomoc.

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją inne sposoby dbania o swoje zdrowie psychiczne, czy opcje szukania pomocy.

Zanim jednak przystąpisz do poszukiwań darmowych opcji lub zastępników terapii, zacznij od oszacowania miesięcznego budżetu, który będziesz w stanie przeznaczyć na cel zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Czasami może się okazać, że świadoma rezygnacja z niektórych nawyków wystarczy na opłacenie wystarczającej ilości sesji terapeutycznych w miesiącu. Większość ludzi niestety nie rozważa korzyści płynących z terapii jako wyniku trwającego procesu. Zamiast tego skupiają się na cenie jednej sesji i zastanawiają się, co mogliby zamiast tego kupić.

Jeśli jednak po dokładnej analizie swoich funduszy nadal nie widzisz, jak możesz być w stanie zapłacić za terapię, ten artykuł jest dla Ciebie.


Poniżej znajdziesz więc kilka pomysłów na to, co możesz zrobić, jeśli nie stać Cię na prywatną terapię.

Jeśli jesteś zatrudniony albo zatrudniona, zacznij od pracodawcy.

Jeśli jesteś zatrudniony w większej firmie, zapytaj dział HR, czy oferuje program pomocy dla pracowników. Jest to świadczenie finansowane przez firmę, w ramach którego pracownikom oferowane jest poufne doradztwo i wsparcie psychologiczne.

Dołącz do grupy wsparcia.


Podczas gdy grupy wsparcia mają inną rolę i cele niż terapia, nie mniej jednak mogą być bardzo pomocne, kiedy staramy się radzić sobie z problemem. Rozmowa z innymi, którzy doświadczyli podobnych zmagań, może zaoferować nam poradę, dodać otuchy, czy pokazać nowe techniki radzenia sobie. Grupy wsparcia takie, jak ta prowadzona przez Fundację Pandora, często stosowane są obok terapii i pomagają wypełnić lukę pomiędzy sesjami.

Zachęcające jest również to, że możemy często korzystać z takiego wsparcia na odległość tak, jak np. dzięki tej anonimowej i bezpłatnej platformie wsparcia online.

Zrób plan działania.


Każda terapia zaczyna się od ustalenia jej celu. W porozumieniu z terapeutą decydujesz o tym, czego chcesz od terapii. Tak samo powinno być z autoterapią. Zrób plan i zdecyduj, na czym skupisz się najpierw. Następnie przeanalizuj swoje mocne strony i swoje słabości, które w tym momencie pogarszają sytuację. Skup się na tym, co możesz teraz zrobić, żeby sobie pomóc. Wspomóż się arkuszami ćwiczeniowymi, które są masowo dostępne na stronach poświęconych zdrowiu psychicznemu.

Nie zapomnij też zapisać się na mój newsletter, żeby mieć dostęp do nowych arkuszy ćwiczeniowych.

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Dodaj do swojegu planu arsenał ćwiczeń „dobrego samopoczucia”, które możesz zastosować, kiedy czujesz, że wszystko wymyka Ci się spod kontroli.

Pobierz mobilną aplikację do monitorowania zdrowia psychicznego.


Obecnie na rynku istnieje wiele aplikacji zaprojektowanych z myślą, aby pomóc Ci zarządzać swoim zdrowiem psychicznym. Ich zakres rozszerza się z roku na rok, od aplikacji monitorujących nastrój i aplikacji medytacyjnych do aplikacji, które łączą Cię z terapeutami i oferują narzędzia do zarządzania natrętnymi myślami.

W tym artykule znajdziesz zestawienie 4 polecanych aplikacji mobilnych przydatnych do dbania o swoje zdrowie psychiczne.

Zgłoś się do lokalnej poradni zdrowia psychicznego.

Poradnie zdrowia psychicznego działają w większości miast w Polsce i wystarczy ubezpieczenie NFZ, aby zostać umówionym na bezpłatną konsultację z psychologiem lub psychiatrą. Z racji, że jest to usługa refundowana przez NFZ można spodziewać się długiej listy oczekujących, tak więc jeśli już od jakiegoś czasu zmagasz się z jakimś problemem, już teraz zapisz się na listę, aby uniknąć rozczarowania.

Warto też pamiętać, że nie we wszystkich poradniach zdrowia psychicznego NFZ refunduje długoterminową terapię z częstotliwością conajmniej raz w tygodniu.

Udaj się do Ośrodka lub Punktu Interwencji Kryzysowej – jeśli jesteś w kryzysie.

Większość ośrodków działa całodobowo we wszystkie dni tygodnia. Można zgłaszać się do ośrodka osobiście lub telefonicznie umówić się ze specjalistą. Pomoc udzielana w ośrodku interwencji kryzysowej jest nieodpłatna i obejmuje szereg różnych form wsparcia.

Rozważ terapię krótkoterminową.

Zapoznaj się np. z Terapią Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, która jest terapią krótkoterminową i niezmiernie skuteczną. Przekonanie o tym, że terapia musi być bolesna i trwać latami zaczyna ostatnio odchodzić do lamusa z wielu przyczyn, a między innymi kosztów z nią związanych. Często niatomiast spotkać możemy się ze stanowiskiem, że terapia powinna trwać tak krótko, jak to tylko jest możliwe. 

Terapia krótkoterminowa jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnych terapii. W TSR Ty wybierasz, jak często chcesz się spotykać i jeśli wiesz, że potrzebujesz tylko jednej albo dwóch sesji, terapeuta zrobi wszystko abyś wyniósł lub wyniosła, jak najwięcej z tego procesu. Nikt też nie uzna Cię za „mało zaangażowanego” jeśli stwierdzisz, że jedna sesja była wystarczająca.


Jeśli żadna z wyżej wymienionych opcji nie spełnia Twoich obecnych oczekiwań lub po prostu na obecną chwilę nie masz do niej dostępu, zawsze możesz skorzystać z telefonu zaufania.

Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222 – linia jest całodobowa i bezpłatna dla osób dzwoniących.

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 – Czynny codziennie od 12:00 do 02:00.

Kryzysowy Telefon Zaufania tel. 116 123 – Czynny od poniedziałku do piątku od 14:00 do 22:00, połączenie jest bezpłatne.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 – Czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00.

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48 – Czynna poniedziałek–piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00

Dodatkowo możesz przejrzeć media społecznościowe terapeutów i innych specjalistów i dowiedzieć się, czy oferują np. możliwość skorzystania z bezpłatnych sesji. Tutaj, gdzie mieszkam jest to bardzo powszechna forma zdobycia nowego lub uzupełnienia posiadanego doświadczenia wybierana przez terapeutów i coachów na różnych etapach pracy zawodowej. Klient ma okazję skorzystania z potrzebnej i bezpłatnej terapii lub sesji coachingowej a terapeuta lub coach ma okazję rozwinąć swój warsztat.

Pozdrawiam

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

2 odpowiedzi na “Co zrobić, jeśli nie stać mnie na terapię.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: