8 prostych technik, które polepszą jakość Twojego związku

Niejednokrotnie zapewne, rozmawiając o związkach partnerskich i małżeństwie, spotkaliście się ze stwierdzeniem, że droga do szczęśliwego związku jest trudna i nierzadko cernista. Podczas gdy małżeństwo i możliwość dzielenia naszej egzystencji z kimś, kogo kochamy jest niesamowitą częścią naszego życia, prawdą jest, że stworzenie szczęśliwego i budującego związku wymaga od nas intencyjności i skupienia na tym, czego od związku oczekujemy, i co jesteśmy w stanie zaoferować. W przeciwnym wypadku, w obliczu trudności codziennego życia, bardzo łatwo jest stracić z oczu wspólny cel, który zastąpiony niezliczonymi obowiązkami, kłótniami, obojętnością, czy żalem doprowadzi do rozpadu nawet najlepiej zapowiadającego się związku.

Dodatkowo, każdy związek z czasem ewoluuje, zmienia swój kierunek i początkowe założenia, tak aby pogodzić ze sobą zmieniające się potrzeby, ambicje, czy dążenia partnerów. Jest to naturalny rozwój związku ale dobrym pomysłem jest również to, aby regularnie rozmawiać i „sprawdzać”, czy nadal chcemy z partnerem tego samego.

8 prostych technik, które pomogą wyeksponować to, co najlepsze w Twoim związku.

Możesz wypróbować te ćwiczenia bez względu na, jakim etapie w związku jesteście. Zawsze bowiem warto wiedzieć o sobie na wzajem więcej niż mniej.

# 1 Ustalcie kierunek Waszego związku.

Wiadomo, że każda podróż, aby była udana i skuteczna, musi mieć określony cel i kierunek. Spędź chwilę z partnerem myśląc o tym, czego chcecie od Waszego związku, w jakim celu jesteście razem, i co chcecie osiągnąć, jako para. Szczerze odpowiedzcie sobie na poniższe pytania:

  1. W jakim kierunku chcemy aby nasz związek podążał?
  2. Jakie mamy zasoby, aby urzeczywistnić ten potencjał?
  3. Jakie są najmniejsze detale związane z naszą potencjalną przyszłością?

# 2 Spójrzcie w lustro i bądźcie wobec siebie szczerzy.

Główną częścią pracy nad polepszeniem jakości każdego związku jest uświadomienie sobie przez obojga partnerów, że czeka ich trochę pracy nad sobą, która docelowo pozwoli im uzyskać upragnione wyniki. Wasze wyniki, które chcecie uzyskać to te, które szczegółowo opisaliście w ćwiczeniu powyżej.

Zachęcam Was więc do dogłębnego przyjrzenia się sobie i temu, co robicie codziennie dla Waszego związku. Budowa silnego i stabilnego związku zaczyna się bowiem od świadomej decyzji o poprawie siebie, a nie chęci zmiany partnera. Jak mówi Courtney Geter, terapeutka par, w mocnym i szczęśliwym związku chodzi o to, co możesz i zamierzasz zrobić, a nie to, co Twój partner musi zrobić, aby żyło Wam się lepiej.

Zadaj sobie więc pytanie, co musi się zmienić, abyś stał/stała się silniejszą, lepszą i szczęśliwszą wersją siebie. Co możesz zmienić, co dałoby Twojemu partnerowi/partnerce znać, że Ci zależy. Stawanie się najlepszą wersją siebie wzmocni Wasz związek bardziej niż cokolwiek innego. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowitą zmianę tego kim jesteśmy, bo byłoby to sztuczne i krótkoterminowe, ale jeśli jest coś, co można robić lepiej lub inaczej, dlaczego po prostu nie spróbować.

# 3 Bądźcie dla siebie milsi.

Postawcie sobie wyzwanie, że przez następnych kilka tygodni, postaracie się unikać wypowiadania krytycznych lub złośliwych myśli, które przyjdą Wam do głowy na temat partnera, szczególnie w trakcie omawiania drażliwych tematów. Znajdźcie sposoby wyrażania swoich potrzeb i obaw z szacunkiem i bez krytykowania lub obwiniania drugiej osoby. Zauważcie i zapamiętajcie, jak dzięki zmianie komunikacji zmienia się Wasz związek. Co Was najbardziej zaskoczyło?

# 4 Przytulajcie się.

To ćwiczenie jest dziecinnie proste ale bardzo efektywne bowiem substancje chemiczne uwalniane w naszym organizmie podczas przytulania działają cuda, jeśli chodzi o poprawę nastroju, a tym samym naszych relacji z partnerem.

Nie czekajcie więc na specjalną okazję, żeby się przytulić. Uczyńcie z przytulania codzienny rytuał i cieszcie się rezultatami.

# 5 Rozmawiajcie o tym, co sprawia Wam przyjemność.

Rozmowa to najlepszy sposób na poznanie drugiej osoby. Ale pamiętajmy, że udany związek to nie tylko to, co mówimy albo myślimy, ale głównie to, co robimy aby dać drugiej osobie znać, że nam zależy.

Zachęcam Was więc do wypróbowania ćwiczenia z książki Eliotta Connie, w którym przez kolejny tydzień (najlepiej wieczorem) będziecie rozmawiali o tym, co Was szczególnie cieszy i zadawala w zachowaniu i tym, co i jak robi Wasz partner/partnerka. Rozmowa musi trwać co najmniej 10 minut a przykłady zachowań, które Was ucieszyły muszą być aktualne np. z ostatnich kilku dni lub godzin. Jeśli macie do przedyskutowania coś negatywnego/niemiłego, musi to poczekać do czasu aż skończycie tą rozmowę. Na początku możecie czuć się nieswojo komplementując partnera/partnerkę za, wydawałoby się, małe rzeczy, ale pamiętajcie, że to te małe rzeczy robione codziennie tworzą Waszą rzeczywistość.

# 6 Bądźcie powodem do uśmiechu swoich partnerów.

To zadanie jest niesamowicie proste ale wymagać będzie od Was trochę zaangażowania i szczyptę kreatywności. Przez kolejny tydzień macie za zadanie codziennie i po kryjomu (ale tak żeby wiadomo było, kto za tym stoi) robić coś, co sprawi, że druga osoba się uśmiechnie. Pomysłów jest niemiara, a limitem jest jedynie Wasza wyobraźnia.

# 7 Witajcie się ze sobą tak, jak witacie się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Czy kiedy spotykacie się ze swoim najlepszymi przyjaciółmi to, przewracacie oczami, zaczynacie narzekać albo natychmiast uruchamiacie listę rzeczy do zrobienia? Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie brzmi nie. Może i przesadą dla niektórych wydaje się okazanie zbytniego podekscytowania na widok wracającego z pracy partnera/partnerki ale warto spróbować, bo możecie być zaskoczeni tym, jak ta relatywnie niewinna zmiana może zmienić kurs Waszego związku w dłuższej perspektywie. Przez kolejny miesiąc zachęcam Was do pokazania swojej radości na widok partnera/partnerki.

# 8 Bądźcie siebie ciekawi.

Jeśli ponownie chcecie poczuć te motyle w brzuchu, które towarzyszyły Wam na początku Waszej znajomości, spróbujcie traktować swojego partnera jak kogoś, kogo właśnie poznaliście. Częścią fazy zakochania jest bowiem odkrywanie i uczenie się nowych rzeczy o wybranej osobie. Oczywiście, że jeśli jesteście razem już dłuższy czas na pewno wiecie o sobie dużo więcej niż na początku. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że nadal możecie dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, śmiesznego, czy niebywałego. Wiesz, jakie plakaty wisiały na ścianie w ich pokoju?

Pamiętajmy, że traktując swojego partnera/partnerkę jak nieznajomych, mamy szansę zakochać się w nich na nowo.


Myślą przewodnią powyższych propozycji jest to, że czasami niewielka zmiana może zrobić ogromną różnicę w tym, jak postrzegamy nasz związek i naszą rolę w jego budowaniu i umacnianiu. Jak już wiemy zmiana jest nieunikniona i tak, jak oboje partnerów zaczyna się starzeć i dojrzewać, tak również ich miłość i związek będzie się zmieniał i ewoluował. Aby przeżyć te zmiany w miarę bezproblemowo ważnym jest upewnienie się, że obojgu partnerom nadal przyświeca ten sam cel.

Tak więc, bądźcie ze sobą w zgodzie, abyście mogli z wdziękiem i radośnie razem wzrastać i budować związek, o którym marzyliście.

Pozdrawiam

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: