5 sposobów na okazanie miłości w związku.

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono cały szereg badań w celu dowiedzenia się, co jest głównym powodem rozpadu związków. Wspólnym mianownikiem wydają się być długotrwałe trudności w komunikacji, które prowadzą do częstych kłótni i pojawienia się niezdrowego dystansu pomiędzy partnerami.

Nie jest więc niespodzianką, że pary, które regularnie znajdują czas na rozmowę nie tylko o błahych sprawach, ale także o swoich uczuciach, marzeniach i trudnościach, mają większe szanse na udany związek.

Jak jednak wiemy, komunikacja dzieli się na werbalną i niewerbalną, również jeśli chodzi o okazywanie miłości. Każdego dnia możemy mówić komuś, że ich kochamy, ale jeśli nasze słowa nie są odzwierciedlane w czynach, prędzej, czy później skończy się na tym, że nasza druga połówka zacznie wątpić w naszą miłość.

O wiele bardziej wartościowe jest pokazanie partnerowi, jak wiele dla nas znaczy, czyli okazanie miłości przez to, co robimy, a nie to, co tylko mówimy.

Jak pokazać ‚Kocham Cię’ na 5 różnych sposobów.

1. Dotyk.

Użyj dotyku i bliskości, jako sposobu okazania partnerowi swoich uczuć. Jeśli mieszkacie razem nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia niż przytulenie się do partnera/partnerki zanim jeszcze wciągnie was wir codziennych obowiązków. Możesz przytulić się zaraz po przebudzeniu albo, kiedy w pośpiechu wypijacie resztki kawy tuż przed wyjściem z domu. Obowiązkowy jest też całus, czy to na dzień dobry, w ciągu dnia, czy na dobranoc. Możesz też okazać miłość oferując swojemu partnerowi/partnerce szybki masaż ramion, kiedy widzisz, że są spięci, albo po prostu, jako akt docenienia po długim dniu pracy.

Dotyk jest jednym z pięciu języków miłości, które w swojej książce opisał Dr Chapman i jest jednym z najłatwiejszych sposobów na bliskość i stworzenie emocjonalnej intymności z partnerem.

Dowiedz się, jaki rodzaj dotyku i bliskości lubi Twój partner/partnerka i poinformuj ich o tym, co Ty lubisz.  Pomoże to wam obojgu poczuć się kochanymi i docenianymi.

2. Podarunek.

Dawanie prezentów to element komunikacji niewerbalnej. Jak pisze trener etykiety biznesowej Ewa Brok, prezent to nie tylko gest sympatii lub grzeczności, ale przede wszystkim „zmaterializowana wiadomość” dla odbiorcy.

W związku prezent będzie symbolem miłości, docenienia, troski i oddania. Prezent nie musi być drogi, ale musi nieść za sobą jasny przekaz, że obdarowujący myślał o tym, co sprawi przyjemność osobie dla, której prezent jest przeznaczony. Zazwyczaj bowiem nie tylko sam prezent się liczy, ale także czas i wysiłek włożony w jego znalezienie.

Jeśli Twój partner/partnerka lubią aktywność fizyczną, pomyśl o gadżetach sportowych, aby mogli oni czerpać z aktywności fizycznej jeszcze większą przyjemność. W drodze do domu możesz kupić ich ulubioną przekąskę, albo zrobić niespodziankę przynosząc ich ulubione danie na wynos. Jest setki pomysłów na małe upominki – gesty miłości.

Dawanie małych, ale znaczących upominków stanie się prostsze i przyjemniejsze, jeśli autentycznie zainteresujesz się swoim partnerem/partnerką. Będzie to przyjemne nie tylko dla nich, ale też dla Ciebie, bo wiadomo, że sprawianie przyjemności sprawia przyjemność.

3. Czas.

Poświęcenie czasu i 100% swojej uwagi drugiej osobie jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów na okazanie jej miłości, zainteresowania i szacunku.

Bycie obecnym i skupionym może oznaczać odłożenie telefonu, wyłączenie telewizora, nawiązanie kontaktu wzrokowego i aktywne słuchanie tego, co ma nam do powiedzenia nasz partner. Dzięki temu dajemy im do zrozumienia, że to, co mówią jest dla nas ważne.

Najistotniejsze jest w tym to, że poświęcacie czas na cieszenie się swoim towarzystwem, nawet jeśli po prostu siedzicie na kanapie delektując się filiżanką kawy.

Pamiętaj, że nie chodzi o ilość czasu, jaki spędzacie razem, ale o jego jakość.

4. Pomoc.

Czasami najdrobniejsze akty pomocy, są najlepszym sposobem na okazanie miłości swojemu partnerowi/partnerce. Zrób dla nich coś, co wiesz, że im pomoże, albo dzięki czemu na ich twarzy pojawi się uśmiech. Zatankuj samochód, przygotuj lunch do pracy, wynieś śmieci, albo zrób szybkie zakupy w drodze do domu. Jest mnóstwo małych, ale pomocnych rzeczy, które możesz zrobić na codzień, aby okazać miłość i docenienie drugiej osobie.

Robiąc coś dla kogoś z własnej woli, pomimo tego, że rezygnujesz ze swojego czasu, zawsze procentuje pozytywnymi emocjami i lepszym związkiem.

5. Słowa.

Nie musisz mówić ‚kocham Cię’, żeby to powiedzieć. Możesz użyć szeregu innych słów, aby przekazać drugiej osobie, co do niej czujesz.

Możesz podziękować, możesz powiedzieć, że doceniasz, że tęsknisz, że ufasz, albo, że cieszy Cię spędzanie razem czasu. Możesz wyrazić swoje uznanie dla ich osiągnięć albo dodać otuchy, kiedy widzisz, że z czymś się zmagają.

Słowa mają niewyobrażalną moc – używaj ich mądrze i intencjonalnie.


Nie licz na to, że partner/partnerka domyślą się, jak wiele dla Ciebie znaczą. Zamiast tego upewnij się, że do komunikacji swojej miłości używasz wszystkich dostępnych metod i sposobów, a dzięki temu zwrot ‚kocham Cię’ nabiorze w Waszym związku zupełnie innego znaczenia. Nie będzie już tylko pustym, rzuconym na odczepnego frazesem, ale stanie się dopełnieniem Twojego komunikatu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: