Zmiana jest nieuniknioną częścią życia, ale nie zawsze jest to najwygodniejsze doświadczenie szczególnie, kiedy pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie lub, kiedy się z nią nie zgadzamy. W rezultacie, słusznie, czy też nie, walczymy z tym, co przychodzi i za wszelką cenę staramy się to od siebie oddalić.
Prawda jest jednak taka, że bez zmian nie moglibyśmy rozwijać się jako istoty ludzkie, a nasze życie byłoby jedną wielką stagnacją. Czasami warto jest więc zaufać procesowi i zrobić krok do przodu wychodząc poza swoje utarte ścieżki funkcjonowania.
Uwaga! Niektóre osoby mogą wymagać wsparcia specjalisty, aby sobie lepiej poradzić.
Nie da się uniknąć zmian: one zawsze nas znajdą i rzucą nam wyzwanie do ponownego przemyślenia i przewartościowania naszego życia.
Kluczem jest jednak nauczenie się, w jaki sposób patrzeć na zmiany, i jak sobie z nimi radzić, aby nie wydawały się one tak przytłaczające.

6 pytań dzięki, którym przychylniej spojrzysz na zmianę.
Poniższe pytania są zarówno dla osób, które chcą dokonać zmian w swoim życiu, jak również dla tych, których zmina dotknęła bez ich zgody.
- Zidentyfikuj trzy emocje, które ostatnio odczuwałaś lub odczuwałeś w związku ze zmianą (lub zmianami) w swoim życiu. W jaki sposób emocje te manifestowały się w Twoich zachowaniach i relacjach? Czy jesteś z tych emocji i wywołanych nimi zachowań zadowolona/zadowolony?
- Lubisz zmiany, czy są one dla Ciebie trudne? Jeśli lubisz zmiany, co najbardziej w nich lubisz? Jeśli nie lubisz zmian, wymień kilka powodów, dla których ich nie lubisz. Następnie wymień trzy sposoby, które ułatwiłyby Ci zaakceptowanie przeciętnej zmiany.
- Wymień obszary w swoim życiu, w których chcesz dokonać konkretnych zmian? Wymień obszary, które zostaną dotknięte zmianą nawet jeśli nie jest to Twoim wyborem.
- Czy są to dla Ciebie ważne zmiany? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Wypisz wszelkie przeszkody, które mogą Cię obecnie powstrzymywać przed podjęciem konkretnych działań w kierunku zmiany, lub te, które powstrzymują Cię przed jej zaakceptowaniem (jeśli zmiana nie jest Twoim wyborrm). Teraz wymień trzy realistyczne sposoby na pokonanie każdej z tych przeszkód (przez realistyczne rozumiemy trzy czynności, które możesz zrobić już w tym tygodniu).
- Jakie są trzy cele (duże lub małe), które chcesz lub możesz osiągnąć dzięki tej zmianie?
- Jaką różnicę osiągnięcie tych celów zrobi w Twoim życiu? Nawet jeśli zmiana nie była Twoim pomysłem, co dobrego może z niej wyniknąć dla Ciebie lub Twoich bliskich?
Pamietaj, że nawet jeśli zmiana nie jest Twoim wyborem, ale z jakichkolwiek względów jest nieunikniona to Ty nadal możesz z niej czerpać.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go albo zostaw komentarz.
Pozdrawiam,
Zuzanna
4 odpowiedzi na “Jak ze spokojem spojrzeć na zmiany w swoim życiu.”
Trudna, nie znaczy niemożliwa, czego przykładem są nasi pacjenci, którzy po odbytej terapii , zechcieli odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Fakt, że inni pacjenci z podobnymi wyzwaniami, słabościami i trudnościami dali radę i odzyskali kontrolę nad własnym życiem.
PolubieniePolubienie
Jak najbardziej. Z odpowiednią dozą motywacji i wsparcia wszystko jest możliwe. Super, że są miejsca takie, jak wasze.
PolubieniePolubienie
Świetny artykuł. Niestety zwykle na samą myśl o zmianach jakie Nas czekają, pojawia się ogromy stres.
PolubieniePolubienie
Dziękuję. I ma Pani rację, że zmiany wywołują w ludziach stres. W końcu każda zmiana niesie za sobą coś niewiadomego – chociaż, jeśli już mają zaistnieć, czy ich chcemy, czy nie, to można spróbować i je po prostu wykorzystać na maxa 🧡.
PolubieniePolubienie