Jak ze spokojem spojrzeć na zmiany w swoim życiu.

Zmiana jest nieuniknioną częścią życia, ale nie zawsze jest to najwygodniejsze doświadczenie szczególnie, kiedy pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie lub, kiedy się z nią nie zgadzamy. W rezultacie, słusznie, czy też nie, walczymy z tym, co przychodzi i za wszelką cenę staramy się to od siebie oddalić.

Prawda jest jednak taka, że bez zmian nie moglibyśmy rozwijać się jako istoty ludzkie, a nasze życie byłoby jedną wielką stagnacją. Czasami warto jest więc zaufać procesowi i zrobić krok do przodu wychodząc poza swoje utarte ścieżki funkcjonowania.

Uwaga! Niektóre osoby mogą wymagać wsparcia specjalisty, aby sobie lepiej poradzić. 

Nie da się uniknąć zmian: one zawsze nas znajdą i rzucą nam wyzwanie do ponownego przemyślenia i przewartościowania naszego życia.

Kluczem jest jednak nauczenie się, w jaki sposób patrzeć na zmiany, i jak sobie z nimi radzić, aby nie wydawały się one tak przytłaczające.

6 pytań dzięki, którym przychylniej spojrzysz na zmianę.

Poniższe pytania są zarówno dla osób, które chcą dokonać zmian w swoim życiu, jak również dla tych, których zmina dotknęła bez ich zgody.

 1. Zidentyfikuj trzy emocje, które ostatnio odczuwałaś lub odczuwałeś w związku ze zmianą (lub zmianami) w swoim życiu. W jaki sposób emocje te manifestowały się w Twoich zachowaniach i relacjach? Czy jesteś z tych emocji i wywołanych nimi zachowań zadowolona/zadowolony?
 2. Lubisz zmiany, czy są one dla Ciebie trudne? Jeśli lubisz zmiany, co najbardziej w nich lubisz? Jeśli nie lubisz zmian, wymień kilka powodów, dla których ich nie lubisz. Następnie wymień trzy sposoby, które ułatwiłyby Ci zaakceptowanie przeciętnej zmiany.
 3. Wymień obszary w swoim życiu, w których chcesz dokonać konkretnych zmian? Wymień obszary, które zostaną dotknięte zmianą nawet jeśli nie jest to Twoim wyborem.
 4. Czy są to dla Ciebie ważne zmiany? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Wypisz wszelkie przeszkody, które mogą Cię obecnie powstrzymywać przed podjęciem konkretnych działań w kierunku zmiany, lub te, które powstrzymują Cię przed jej zaakceptowaniem (jeśli zmiana nie jest Twoim wyborrm). Teraz wymień trzy realistyczne sposoby na pokonanie każdej z tych przeszkód (przez realistyczne rozumiemy trzy czynności, które możesz zrobić już w tym tygodniu).
 5. Jakie są trzy cele (duże lub małe), które chcesz lub możesz osiągnąć dzięki tej zmianie?
 6. Jaką różnicę osiągnięcie tych celów zrobi w Twoim życiu? Nawet jeśli zmiana nie była Twoim pomysłem, co dobrego może z niej wyniknąć dla Ciebie lub Twoich bliskich?

Pamietaj, że nawet jeśli zmiana nie jest Twoim wyborem, ale z jakichkolwiek względów jest nieunikniona to Ty nadal możesz z niej czerpać.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go albo zostaw komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Zajrzyj również tutaj.

4 odpowiedzi na “Jak ze spokojem spojrzeć na zmiany w swoim życiu.”

 1. Trudna, nie znaczy niemożliwa, czego przykładem są nasi pacjenci, którzy po odbytej terapii , zechcieli odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Fakt, że inni pacjenci z podobnymi wyzwaniami, słabościami i trudnościami dali radę i odzyskali kontrolę nad własnym życiem.

  Polubienie

  • Dziękuję. I ma Pani rację, że zmiany wywołują w ludziach stres. W końcu każda zmiana niesie za sobą coś niewiadomego – chociaż, jeśli już mają zaistnieć, czy ich chcemy, czy nie, to można spróbować i je po prostu wykorzystać na maxa 🧡.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: