Jak wspierać poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości to opinia, jaką w biegu życia wyrobiliśmy sobie na swój temat niezależnie od posiadanych umiejętności, czy zdobytych sukcesów.

Kiedy poczucie naszej wartości jest na odpowiendnim poziomie, mamy tendencję do pozytywnego nastawienia do siebie, do innych i ogólnie do życia. Wierzymy, że jesteśmy wartościowi i, że w życiu zasługujemy na dobre rzeczy. Również lepiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami.

Kiedy jednak poczucie naszej wartości jest obniżone, mamy tendencję do postrzegania siebie i swojego życia w bardziej negatywnym i krytycznym świetle. Czujemy się też mniej zdolni do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami codzienność.

Warto pamiętać, że pomimo tego, iż poczucie własnej wartości kształtowane jest na wielu płaszczyznach, tak naprawdę zależy wyłącznie od nas.

Wszyscy mamy przelotne chwile zwątpienia, kiedy brakuje nam pewności siebie i nie czujemy się ze sobą dobrze. Ale kiedy niskie poczucie własnej wartości staje się długotrwałym problemem, może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie psychiczne i codzienne życie.

Dlatego inwestowanie w rozwój poczucia własnej wartości, szczególnie z pomocą terapii lub coachingu, jest jednym z lepszych i najbardziej produktywnych sposobów na pełniejsze życie.

Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z terapii lub coachingu, w tym poście przedstawię Ci osiem super prostych sposobów na wspieranie poczucia własnej wartości.

9 pomysłów na wsparcie poczucia własnej wartości.

Szybkie zastrzeżenie: Jeśli podejrzewasz problem ze zdrowiem psychicznym lub masz diagnozę zaburzenia lub choroby psychicznej, zdecydowanie udaj się do specjalisty. Chociaż dużo mówię tutaj o rzeczach, które osobiście możemy robić, aby poprawić nasze zdrowie psychiczne, to jednak też zawsze zachęcam do skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Zazwyczaj, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad sposobami poprawy poczucia własnej wartości, myślimy, że cały proces będzie naprawdę trudny i złożony z wielu skomplikowanych działań. I czasami tak też może się zdarzyć, chociaż zazwyczaj będzie miało to miejsce w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej.

Dla większości jednak osób, jeśli są one tylko chętne do włożenia trochę pracy w budowanie poczucia własnej wartości, proces ten może okazać się przyjemniejszy niż mogłoby się to początkowo wydawać. Wszystko bowiem polega na powtarzaniu określonych, łatwych i przyjemnych czynności przez dłuższy okres czasu, aby przystosować swój umysł nowego przekonania – przekonania o swojej godności i wartości jako istoty ludzkiej.

1. Spójrz w lustro i zauważ coś, co lubisz albo podziwiasz w swoim wyglądzie.

To jest pierwsza i najprostsza rzecz, którą możesz zrobić już teraz. Problemy z poczuciem własnej wartości, a przy tym niską samooceną mogą bowiem często wynikać z tego, jak widzimy siebie, szczególnie będąc w okresie dojrzewania. Zastanów się więc nad tym, co lubisz w swoim wyglądzie. Co sprawia, że to, jak wyglądasz jest Twoje i dobrze Ci z tym.

2. Zidentyfikuj negatywne przekonania, które masz na swój temat i zakwestjonuj je.

Zacznij zauważać negatywne myśli, jakie towarzyszą Ci na swój temat i zapisywać je na kartce papieru lub w pamiętniku. Następnie z boku wypisz dowody, które podważają te negatywne przekonania. Jeśli nic pozytywnego nie przychodzi Ci do głowy, popatrz na siebie z perspektywy swojego najlepszego przyjaciela i napisz to, co on powiedziałby o Tobie.

3. Zapytaj bliskie Ci osoby o to, co cenią w Tobie najbardziej.

Bardzo często pozytywne słowo od kogoś, kogo kochamy i komu ufamy, może być bardzo pomocne w chwilach, kiedy mamy problem z poczuciem własnej wartości. Perspektywa kogoś bliskiego może rzucić trochę światła na nasze dobre cechy, które sami bardzo często ignorujemy.

Już dzisiaj wyślij do bliskich Ci osób sms-a albo maila z pytaniem, co cenią w Tobie najbardziej. Fajnie jest bowiem mieć ich odpowiedzi zawsze pod ręką i móc je przeczytać ponownie, kiedy tylko poczujesz przygnębienie, czy zniechęcenie.

Spróbuj! Zachowaj ich słowa i sięgaj po nie tak często, jak tylko potrzebujesz.

4. Napisz do trzech osób – powiedz im jacy są niesamowici i dlaczego.

Czasami najlepszym sposobem na podniesienie poczucia własnej wartości jest rozbudzanie jej u innych.

Badanie z 2012 roku przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazało, że samotni lub smutni ludzie czuli się znacznie szczęśliwsi, gdy wysyłali i odbierali wiadomości tekstowe od bliskich im osób.

Przejrzyj więc swoje wiadomości na telefonie, czy w mediach społecznościowych. Zadaj sobie pytanie: z kim należy się dzisiaj pożegnać? Z pozostałych osób wybierz dzisiaj trzy i napisz im coś pozytywnego.

5. Przejrzyj ulubione zdjęcia w telefonie lub albumie.

Przeglądając ulubione zdjęcia dajemy naszemu umysłowi szansę na powtórne przeżywanie tych wszystkich pozytywnych emocji, które towarzyszyły nam, kiedy je robiliśmy. Powraca poczucie szczęścia lub bliskości z innymi.

Przejrzyj swój telefon i wybierz 5 ulubionych zdjęć, które przywodzą na myśl same pozytywne wspomnienia. Ustaw jedno z nich, jako nowy wygaszacz ekranu w telefonie albo na laptopie. Ludzie coraz rzadziej dzisiaj drukują zdjęcia, ale zachęcam Cię do wydrukowania kilku i umieszczenia ich w widocznym miejscu, tak aby jedno spojrzenie przypomniało Ci o dobrych chwilach.

6. Oddychaj i medytuj.

Wiadomo, że każdy słyszał o medytacji i ćwiczeniach oddechowych, ale faktem jest, że niewielka grupa osób to robi. A czasami najlepszym sposobem na wyrwanie się z dołka i spojrzenie na siebie z innej perspektywy jest zwolnienie tempa i głęboki oddech.

Pozytywne skutki głębokiego oddychania są znane od lat – kiedy zwracasz uwagę na swój oddech, stres i negatywne uczucia szybciej znikają.

„Jeśli Twój oddech jest w jakikolwiek sposób ograniczony, do tego stopnia jest ograniczone także Twoje życie.”

Michael Grant White

Praktyka uważnego oddychania daje nam zwiększone poczucie kontroli. Dostarczamy naszemu organizmowi więcej tlenu. Nasze życie toczy się wolniej.

7. Zrób porządek wokół siebie i w swojej szafie.

Robienie porządków w domu i wokół siebie ma w sobie coś oczyszczającego i uzdrawiającego. W trakcie sprzątania i organizowania naszej przestrzeni w naszej psychice również robią się porządki. Posprzątane otoczenie i ład w nim daje nam przestrzeń na nowe możliwości.

Pomysł na modernizację naszej garderoby zrodził się z artykułu z 2012 roku autorstwa Hajo Adama i Adama Galinskiego, w którym przedstawiono ideę tego, jak ubrania systematycznie wpływają na procesy psychologiczne noszących je osób. W jednym z eksperymentów, który był podstawą do wysnucia wcześniej wspomnianego wniosku, uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Jedna grupa poproszona została o założenie fartuchów lekarskich, a druga fartuchów malarza. Następnie poproszono uczestników o wykonanie szeregu standardowych zadań.

Jak myślisz, która grupa uczestników poradziła sobie lepiej z zadaniami? Jeśli Twoja odpowiedź brzmiała, że to grupa w fartuchu lekarza poradziła sobie lepiej, to masz rację!

Wcześniej wspomniane badania sugerują, że nie chodzi tu tak bardzo o to, co na siebie włożymy, ale o to, co myślimy o tym, co ubieramy.

Uczestnicy, którzy mieli na sobie fartuchy lekarskie, czuli się w nich bardziej kompetentnie, dzięki czemu lepiej radzili sobie w zadaniach.

Noszenie ubrań, które kojarzą Ci się z cechami, do których rozwoju u siebie dążysz, to świetny sposób, aby zacząć swoją podróż.

8. Zacznij mówić NIE.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często czują się zobligowane do przytakiwania innym ludziom i przystawania na ich prośby, nawet jeśli tak naprawdę nie chcą.

Ryzyko ciągłego zgadzania się ze wszystkimi dookoła polega na tym, że w końcu staniesz się przeciążony, zły i przygnębiony.

W większości przypadków mówienie „nie” nie zakłóca naszych relacji z innymi osobami, a wręcz przeciwnie, czasami może je nawet wzmocnić.

9. Podejmij jakieś wyzwanie i dokończ je.

Wszyscy czasami czujemy się zdenerwowani, boimy się lub po prostu nie mamy ochoty na robienie lub naukę nowych rzeczy. Podejmowanie nowych wyzwań, a co ważniejsze dokańczanie ich jest jednak nieodzownym elementem budowania poczucia własnej wartości. Dokonanie czegoś, czego nigdy wcześniej nie probowaliśmy nie może tak po prostu przejść koło nas bez zauważenia.

Znajdź ciekawe wyzwanie, i trzymaj się go cokolwiek by się nie działo. Na początek zacznij tutaj.


Korzyści płynące z lepszego poczucia własnej wartości to większa pewność siebie, bardziej pozytywne nastawienie i większe poczucie akceptacji. Kiedy pracujesz nad zwiększeniem poczucia swojej wartości, zwiększasz swoje szanse w życiu.

Powyższa lista to tylko ułamek z szerokiej gamy przeróżnych technik i sposobów, które stosowane są przez ludzi na całym świecie do wspierania poczucia własnej wartości. Jestem też przekonana, że istnieje wiele pomysłów, które może już próbowałeś/próbowałaś i mógłbyś/mogłabyś dodać do tej listy.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go albo zostaw komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

2 odpowiedzi na “Jak wspierać poczucie własnej wartości.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: