20 pomysłów na 20 dni dobrego samopoczucia

Zima zawitała do nas już w pełni więc nadszedł najwyższy czas na zadbanie o nasze samopoczucia z większym natężeniem. Chcąc wyjść na przeciw tym z Was, którzy zastanawiają się nad tym, jak zatroszczyć się o siebie tej zimy, i mieć przy tym trochę zabawy, przychodzę z pomysłem 20-dniowego wyzwania „sprawiania sobie przyjemności”. W wyzwaniu chodzić będzie o to, żeby codziennie zrobić dla siebie coś dobrego. Może być to pozornie mała i błaha rzecz ale sprawiająca, że Twoje serce chociaż na chwilę się uśmiechnie.

Największy atut tego 20-dniowego wyzwania jest taki, że nie chodzi w nim o wywrócenie naszego życia do góry nogami. Pomysłów na polepszenie samopoczucia jest tysiące i mogą one być tak proste albo tak skomplikowane, jak tylko chcesz. Jednak aby ułatwić sprawę, na tej liście znajdziesz proste i przystępne czynności, które możesz robić każdego dnia, bez większego przygotowania.

Zobowiązanie się do wykonywania czegoś przez 20 dni może zmienić Twoje życie na lepsze, i to z kilku powodów:

 1. Pozwoli otworzyć Twój umysł na nowe możliwości i sposoby bycia.
 2. Zobowiązanie się do robienia ‚czegoś małego’ przez 20 dni jest o wiele łatwiejsze od próby natychmiastowego zaangażowania się w coś nowego ‚na zawsze’.
 3. Czasami wystarczy 20 dni aby znaleźć się na dobrej drodze do wyrobienia nowego nawyku.
 4. Próba czegoś nowego daje pewność siebie, poczucie spełnienia i sprawczości.

20-dniowe wyzwanie dla dobrego samopoczucia.

Zobowiąż się do tego 20-dniowego wyzwania, a gwarantuję, że Twoje życie zmieni się na zawsze.
 1. Dzień 1: Przygotowanie do wyzwania. Wygospodaruj 10-15 minut i spędź je wyobrażając sobie, gdzie chcesz być psychicznie, fizycznie, emocjonalnie i duchowo na koniec tego wyzwania. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie masz nadzieje związane z podjęciem tego wyzwania. Zapisz swoje przemyślenia.
 2. Dzień 2: Dzień z wodą. Wypij szklankę wody zaraz po wstaniu z łóżka. W ciągu całego dnia wypij 1.5 litra wody. Kontynuuj to codziennie przez całe 20 dni wyzwania.
 3. Dzień 3: Pozytywna chwila wieczorem. Zastanów się nad dniem, który właśnie mija i wymień jedną pozytywną rzecz, która się dzisiaj wydarzyła. Zapisz to w dzienniku, kalendarzu albo w zeszycie. Przez 20 dni wyzwania każdego wieczoru dopisuj kolejną pozytywną rzecz do swojej listy.
 4. Dzień 4: Lekka chwila kreatywności. Dzisiaj poświęć 30 minut na zrobienie czegoś kreatywnego. Ułóż kwiaty w wazonie, narysuj coś, napisz śmieszny liścik do bliskiej osoby, pokoloruj z dzieckiem, albo sama/sam. Potraktuj te 30 minut, jako zabawę i puść wodze fantazji.
 5. Dzień 5: Energia słoneczna. Jeśli jest to możliwe spędź 10 minut stojąc w słońcu. Może być też w świetle dziennym przy oknie lub na balkonie. Jeśli masz taką możliwość, spędź te 10 minut w ciszy, po prostu obserwując to, co dzieje się za oknem albo wokół Ciebie.
 6. Dzień 6: Siła czegoś nowego. Przeczytaj artykuł (lub wpis na wiki) o czymś, czym nigdy wcześniej się nie interesowałaś/interesowałeś, i o czym w gruncie rzeczy nic nie wiesz. Opowiedz komuś bliskiemu, czego się dowiedziałaś/dowiedziałeś.
 7. Dzień 7: Chwila na rozmowę. Odezwij się do tego znajomego, do którego już od miesiąca miałaś/miałeś zadzwonić. Albo usiądź z partnerem/dzieckiem i zapytaj, jak im minął dzień.
 8. Dzień 8: Nowe smaki. Spróbuj zupełnie nowy przepis na obiad. Poeksperymentuj ze smakami.
 9. Dzień 9: Rozłącz się. Spędź wieczór bez telefonu. Jeśli możesz, spędzić bez telefonu cały dzień, np. sobotę.
 10. Dzień 10: Odpuść. Przejrzyj swoje media społecznościowe i wypisz się z 1 grupy na FB, i rezygnuj z obserwowania 5 kont na IG.
 11. Dzień 11: Wiem, co jem. Dzisiaj zwróć szczególną uwagę na produkty, które spożywasz. Zapoznaj się z listą składników tego, co masz w lodówce i szafkach.
 12. Dzień 12: Siła pozytywnych emocji. Bądź świadomy/świadoma swoich wewnętrznych myśli. Powiedz komuś coś miłego, pochwal kogoś za coś konkretnego, uśmiechnij się do kogoś, przytul się do bliskiej osoby.
 13. Dzień 13: Domowy budżet. Spec of finansów John C. Maxwell mówi, że zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Poświęć więc dzisiejszy wieczór na zorganizowanie domowego budżetu, w taki sposób abyś wiedział/wiedziała, gdzie idą Twoje pieniądze.
 14. Dzień 14: Śmiech to zdrowie. Dzisiaj obejrzyj coś śmiesznego. Nie ma to, jak dobra komedia.
 15. Dzień 15: Jest OK powiedzieć NIE. Jeśli jesteś osobą, która zawsze na wszystko się zgadza, a jednocześnie na tym cierpi, dzisiaj masz okazję wypróbować mówienie słowa ‚nie’. Z czystym sumieniem odmów zrobienie jednej rzeczy. Jak się dzięki temu czujesz?
 16. Dzień 16: Bezpieczeństwo ponad wszystko. Zastanów się nad codziennym życiem Twoim i Twoich najbliższych. Czy jest w nim coś, co sprawia, że od dawna czujesz brak poczucia bezpieczeństwa. Jeśli tak, to pomyśl, co możesz z tym zrobić. Może to być zapisanie się na kurs samoobrony, zaopatrzenie się w alarm osobisty, a nawet założenie systemu monitoringu w domu.
 17. Dzień 17: Jeden na jeden. Zaplanuj „randkę” poza domem z każdą osobą w domu. Rozplanuj to tak, aby np. raz w tygodniu spędzić określony czas sam na sam z jedną osobą. Jest to świetny sposób na wzmacnianie relacji w rodzinie i z przyjaciółmi.
 18. Dzień 18: Rozwój zawodowy. Zidentyfikuj obszar swojego życia zawodowego, który wymaga zmian i zrób plan, w jaki sposób możesz coś poprawić.
 19. Dzień 19: Alkoholowi mówię NIE. Dzisiaj postanów, że następne 20 dni upłynie Ci na delektowaniu się napojami bezalkoholowymi.
 20. Dzień 20: Sam na sam z jedzeniem. Przez następnych 20 dni rozkoszuj się swoimi posiłkami bez telefonu, czy telewizji.

No i jak? Przygotowani? Acha, jeszcze jedno! Wiesz, że wyzwania najlepiej smakują, kiedy robi się je razem-pomyśl więc o przyjacielu/przyjaciółce, z którymi możesz podjąć to wyzwanie i zaproś ich do zabawy. Będzie fajnie!

A żeby było jeszcze fajniej… i łatwiej, mam dla Ciebie to wyzwanie w wersji do wydrukowania.

Kliknij w celu pobrania PDFu.
Jeśli odważysz się podjąć wyzwanie, podziel się nim na IG i koniecznie oznacz je hasztagiem #zdrowieipsychikablog albo dodaj @zdrowieipsychika do swojego posta żebym mogła Cię znaleźć i pokibicować. 

Pozdrawiam

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You'e on the list

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: