Stresująca sytuacja – w te Śwęta nie reaguj, a odpowiedz

Dużymi krokami zbliżają się Święta, a więc i czas spędzony w gronie bliższej bądź tej dalszej rodziny. Jak jednak wiemy, dla wielu osób ten czas jest jednym z najbardziej stresujących okresów w roku. Dzieje się tak z różnych powodów, jednak najczęściej chodzi po prostu o to, że nie zawsze ze wszystkimi się dogadujemy. Wbrew pragnieniom tego, aby magia Świąt zmieniła postawę niektórych z naszych krewnych albo nam dodała siły, co roku w domach na całym świecie wybuchają kłótnie i rodzą się konflikty, a spędzenie kilku dni w czyimś towarzystwie nie jedną osobą przyprawia o atak paniki. Dodatkowo, z wiadomych względów, te Święta będą dla nas wszystkich zupełnie inne, a przy tym dla wielu jeszcze bardziej stresujące.

Przychodzę więc do Was dzisiaj z kilkoma wskazówkami, jak przetrwać tegoroczne Święta i nie dać się wciągnąć w bezproduktywne kłótnie. Pomyśl o tym, co zazwyczaj robisz w obliczu stresującej sytuacji. Czy wpadasz w złość, frustrację, wściekłość… a może zaczynasz narzekać i obwiniać wszystkich dookoła? Czy, kiedy jest już po wszystkim, czasami wracasz myślą do całego zajścia i zdajesz sobie sprawę, jak niewłaściwa była Twoja reakcja?

Warto jest zainteresować się tym, jak radzimy sobie w stresowych sytuacjach – czy odpowiadamy, czy reagujemy na nie.

Jest bowiem zasadnicza różnica pomiędzy reagowaniem a odpowiadaniem, i polega ona na naszej świadomości. Świadomości tego, że mając zamiar zareagować w taki, a nie inny sposób, wybieramy bardziej stonowaną i adekwatną do sytuacji odpowiedź. Uważna świadomość pozwala monitorować nasze automatyczne reakcje, dzięki czemu możemy je zatrzymać i odpowiednio zmodyfikować, zanim staną się destrukcyjne. Ten rodzaj umiejętności można rozwijać chociażby poprzez codzienną praktykę uważności.

Reagowanie to więc pozwalanie, aby rządziły emocje, przez co nierzadko nasze reakcje wymykają nam się spod kontroli, i jesteśmy postrzegani jako niemili, kłótliwi, czy nawet agresywni przez nasze otoczenie. Opcją przeciwną do reakcji jest odpowiedź, czyli umiejętność zauważenia tego, jak się czujemy w danej chwili i odpowiednie zarządzenie tym, co nastąpi z naszej strony. Nie oznacza to ignorowania swoich uczuć lub rozlewania frustracji. Zamiast tego, umiejętność odpowiedzi wiąże się ze świadomym zauważeniem naszych potrzeb i obaw w sposób, który nie jest kontrolowany przez nasze emocje. Dodatkowo, mamy również czas aby zrozumieć potrzeby i oczekiwania innych.

W sytuacji stresowej, reakcja bierze pod uwagę tylko nasze potrzeby i uczucia, podczas kiedy odpowiedź robi miejsce również dla innych osób i ich przeżyć. Kiedy nauczymy się odpowiadać zamiast reagować, zauważymy poprawę naszych relacji z naszym otoczeniem.

Jak ćwiczyć umiejętność odpowiadania na stresującą sytuację.

Podstawą odpowiadania zamiast reagowania na stresującą sytuację jest chwila przestoju. Kiedy na coś reagujesz, natychmiastowo dajesz upust swoim emocjom, a w Twojej reakcji nie ma czasu na przezorność, czy rozważenie innych możliwości.

  • Pierwszą rzeczą, którą musisz więc zrobić jest nauka zawieszania swojej reakcji, nawet jeśli jest to tylko na ułamek sekundy. Praktykując tę umiejętność codziennie, oswoisz się z tym, że masz możliwość zatrzymania się i pomyślenia o tym, jaką chcesz dać odpowiedź. Doskonałym i powszechnie znanym sposobem na opanowanie tej umiejętności jest liczenie do 3 przed udzieleniem odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, bez względu na to, kto i o co pyta. Krótka pauza da Ci trochę czasu na sformułowanie przemyślanej odpowiedzi, co jest ważniejsze niż szybkość, z którą jej udzielasz.
  • Postaraj się umieścić daną sytuacją, i siebie, w szerszej perspektywie i zawsze zastanów się nad kontekstem – co dzieje się w danej chwili, co stało się przed chwilą, w jaki sposób Twoja odpowiedź będzie służyć Tobie i wszystkim zaangażowanym.
  • Czasami też wystarczy zadać sobie pytanie: czy ja reaguję, czy dpowiadam na sytuację. Jest to kolejny sposób aby na chwilę zwolnić i dać naszemu umysłowi czas na przetworzenie wszystkich dostępnych informacji. Ten ułamek sekundy może wystarczyć aby zrobić sobie przerwę mentalną i wybrać alternatywną opcję.
  • Rozpoznaj możliwość wyboru, jaki zawsze masz. Często ludzie reagują na coś, w sposób zupełnie nieadekwatny i zdecydowanie za szybko, bo nie zwracają uwagi na to, że są inne opcje rozwiązania danej sytuacji. Kiedy zdasz sobie sprawę, że zawsze masz wybór, pomoże Ci to rozpoznać swoją rolę w sprawie, jak też zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami swoich zachowań.

Masz jeszcze kilka dobrych dni na wypróbowanie powyższych wskazówek, zanim zacznie się chaos Świąt. Jeśli jednak trudno Ci je wdrożyć, poproś o pomoc w komentarzach poniżej albo zapisz się na newsletter aby otrzymać zestaw ćwiczeń do radzenia sobie w obliczu stresującej sytuacji.

Pozdrawiam

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: