Jak sprawić by tegoroczne święta też były magiczne

Ten mijający rok był niewątpliwie trudny dla większości z nas. Ale gdy zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia, bez względu na to, jak rozczarowani i zmęczeni jesteśmy kolejnymi restrykcjami, ważne jest, abyśmy dostrzegali mocne strony i pozytywy tam, gdzie rzadko kiedy szukamy.

Przychodzę więc do Was dzisiaj z kilkoma wskazówkami, które pomogą nam wszystkim szerzyć radość Bożego Narodzenia w tym roku, nawet w środku globalnej pandemii. Zredukowany świąteczny zgiełk dodatkowo oznacza to, że będziemy mogli skupić się na prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia.

Dostosowując nasz sposób myślenia i zmieniając nastawienie do obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia inaczej w tym roku, możemy przekształcić je w pozytywne doświadczenie. A kiedy my poczujemy się szczęśliwi i zadowoleni, łatwiej będzie nam zarazić innych naszym świątecznym nastrojem. Dzięki temu będziemy mogli uczynić tegoroczne Święta równie wyjątkowymi, nawet kiedy nie możemy spotkać się z naszymi rodzinami.

Jestem bowiem przekonana, że pomimo tego, iż w tym roku Święta będą wyglądały inaczej, głównie dlatego, że będą w małym, okrojonym gronie, nie muszą być z tego powodu przeżyte w zgorzkniałej atmosferze.

Pamiętajmy, że nadal mamy realny wpływ na to, jakie będą te Święta i zdecydowanie możemy uczynić je osobliwym doświadczeniem, poprzez czas na refleksję, odpoczynek, pielęgnowanie bliskości i tworzenie nowych wspomnień.

Pomimo tego, że będzie inne-Boże Narodzenie 2020 nie zostało odwołane.

Person Stock photos by Vecteezy

Wykorzystaj w pełni tradycje, które możesz kontynuować.

Pewnie o wiele łatwiej jest nam się teraz skupiać na tym, czego nie możemy robić, i co jest zabronione. Pamiętajmy jednak, że wiele aspektów obchodzenia Świąt pozostaje niezmienionych.

  • Nadal możesz upiec makowiec ze starego przepisu babci.
  • Nadal możesz zaangażować dzici i wspólnie zrobić piernikowe domki.
  • Do mężczyzn-nadal możesz upolować karpia.
  • Możesz wysłać kartki świąteczne do tych, których w tym roku nie zobaczysz.
  • Możesz poświęcić więcej czasu na kreatywne zapakowanie prezentów.
  • Tak jak co roku, możesz przynieść do domu świeżą, pachnącą świerkiem choinkę i cieszyć się blaskiem światełek na tle czerwonej bombki.
  • Nadal możesz przygotować kilka, tych najbardziej ulubionych, potraw wigilijnych i uroczyście nakryć do stołu, nawet jeśli będzie Was tylko dwoje.
  • Nadal możecie podzielić się opłatkiem życząc sobie na wzajem wszystkiego najlepszego.
  • Po kolacji nadal możesz zanurkować pod choinkę i wymienić się ukrytymi tam upominkami, a potem obserwować uśmiech na twarzy bliskiej osoby, kiedy otwiera swój prezent.
  • Potem nadal możecie delektować się kubkiem kakao, filiżanką kawy albo herbaty i tym babcinym makowcem oglądając ulubiony świąteczny film albo rozmawiając z rodziną przez WhatsApp, z którą w tym roku nie możesz być.

Jak widzisz nadal jest mnóstwo rzeczy, które możemy jeszcze zrobić i zachęcam Was do skupienia swojej energii na nich.

Jeśli nie planujesz rozpętać rewolucji-zaakceptuj to, jak jest.

To zrozumiałe, że większość z nas jest co najmniej rozczarowana obecną sytuacją, i różnego rodzaju zakazami, ale będzie znacznie lepiej dla nas i naszych bliskich, jeśli po prostu to zaakceptujemy. Jeśli bowiem będziemy bezustannie skupiać się na tym, co sobie zaplanowaliśmy, jak powinno być, jak chcielibyśmy żeby było, albo co będzie dalej, doprowadzi nas to wyłącznie do zwiększonego poziomu frustracji i niepokoju. Skupienie się na tu i teraz, akceptowanie rzeczy takimi, jakimi są i robienie wszystkiego krok po kroku sprawi, że łatwiej będzie nam przeżyć te, może mniej niż idealne Święta. Pomoże nam to również wejść w ducha radości i dobrej woli w okresie świątecznym.

Bądźmy więc wdzięczni i pamiętajmy o tym, co mamy w te Święta Bożego Narodzenia. To może być coś tak podstawowego, jak dach nad głową, dobre zdrowie lub jedzenie na stole. Niektórzy będą wręcz zadowoleni z mniejszej ilości osób w domu, co też jest fajne, bo może prowadzić do głębszej rozmowy i pielęgnowania bliskości.

Tych z nas, którym jednak ciężko jest pogodzić się z innością tych Świąt Bożego Narodzenia, zachęcam do zrobienia codziennej listy tego, co mamy, w przeciwieństwie do skupienia się na tym, czego w tym roku nam brakuje.

Stwórz swoje własne tradycje.

Jeśli te Święta będziecie spędzali tylko we dwoje, wymieńcie się swoimi świątecznymi wspomieniami, historiami i rodzinnymi tradycjami. Czy w Waszych rodzinnych domach były albo nadal goszczą świąteczne zwyczaje, które moglibyście zintegrować z tymi, które obecnie kultywujecie. Porozmawiajcie o tym, jak możecie uszanować znaczenie Świąt w tym roku. Przytulajcie się, obejrzyjcie ulubiony film, pośpiewajcie kolędy albo przejżyjcie zdjęcia z poprzednich Świąt. Zróbcie sobie śniadanie do łóżka. Powspominajcie, w jakich okolicznościach się poznaliście. Twórzcie ciepłe wspomnienia-to najlepszy prezent, jaki możecie sobie podarować.

Dzielcie się swoimi rodzinnymi tradycjami i twórzcie razem wyjątkowe świąteczne rytuały na ten rok i na kolejne lata.


WSZYSTKO ZALEŻY OD CIEBIE…
Boże Narodzenie 2020 bez wątpienia zostanie w naszej pamięci przez długi czas. Zwróćmy uwagę jednak na to, że mamy wybór, jakie wspomnienia stworzymy.

I pamiętaj-inne niekoniecznie musi oznaczać złe. Pomyśl, że w tym roku po prostu łatwiej i bez konieczności wymówek unikniesz tej rodzinnej imprezy, której i tak nie lubisz.

Pozdrawiam

Zuzanna

Główne zdjęcie pochodzi z People Stock photos by Vecteezy

Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: