Mam Fobię społeczną – i co dalej?

Fobia społeczna, nazywana również zespołem lęku społecznego lub lękiem społecznym, to długotrwały i przytłaczający lęk przed sytuacjami społecznymi. Należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, i zwykle zaczyna się już w młodości.

Jako przyczyny tego zaburzenia podaje się czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe i neurobiologiczne. Najbardziej typowymi objawami fobii społecznej są uporczywy lęk (obawa przed nienormalnym zachowaniem się wśród ludzi, ośmieszeniem lub kompromitacją), czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadpotliwość, duszności. Prowadzi ona zwykle do zwiększonego wycofania z relacji społecznych, co niewątpliwie powoduje znaczne utrudnienie w życiu osoby, która się z nią zmaga.

U niektórych osób fobia społeczna z wiekiem robi się mniej uciążliwa, ale niestety w większości przypadków nie ustępuje samoistnie i wymagane jest jej leczenia.

Co możesz zrobić sam żeby przezwyciężyć fobię społeczną.

Techniki samopomocy mogą pomóc zmniejszyć lęk społeczny i okazać się przydatnym pierwszym krokiem w próbie poradzenia sobie z nim, zanim sięgniesz po inne metody leczenia.

 1. Postaraj się lepiej zrozumieć swój niepokój – pomyśl o tym, co dzieje się w Twoim umyśle i jak się zachowujesz w pewnych sytuacjach społecznych.
 2. Możesz zapisywać swoje myśli i odczucia w dzienniku aby później do nich wrócić i skonfrontować z rzeczywistością i faktami.
 3. Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe, do których możesz łatwo sięgnąć w sytuacji stresowej.
 4. Kiedy czujesz, że narasta w Tobie lęk, zamiast zakładać najgorsze, postaraj skupiać się na tym, co mówią otaczający Cię ludzie

Leczenie fobii społecznej.

Obok technik samopomocy dostępnych jest wiele metod leczenia lęku społecznego.

Główne opcje to:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT), czyli terapia, która pomaga zidentyfikować negatywne wzorce myślowe i zachowania, co doprowadzi do ich zmiany. Jest ona uważana za najskuteczniejszą terapię fobii społecznej.
 2. Samopomoc z przewodnikiem, która polega na przepracowaniu zadań domowych opartych o zasady CBT, lub kursie online przy regularnym wsparciu terapeuty.
 3. Farmakoterapia, w której lekarz zwykle przepisuje rodzaj leku zwanego selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zazwyczaj nie stosuje się ich w leczeniu osób poniżej 15 roku życia. Czasami stosuje się tymczasowe leczenie uzupełniające z wykorzystaniem benzodiazepin, chociaż należy pamiętać, że jest ono tylko krótkoterminowe ze względu na wysoko uzależniające właściwości tej grupy leków.

Jeśli więc zmagasz się z fobią społeczną, albo znasz kogoś, kto ma ten problem to koniecznie zaproś ich tutaj na stronę.

Znajdziesz tu bowiem link do specjalnego programu opracowanego przez psychologa i certyfikowanego terapeutę poznawczo – behawioralnego Łukasza Zdebelaka, dzięki któremu zrozumiesz to, że lęku nie należy unikać, ale się w nim umiejętnie zatopić. Program Zaloguj się do Życia ma za zadanie uświadomić Tobie, jaki istotny wpływ ma zmiana Twojego myślenia na to, co robisz i jak możesz to zmienić aby poprawić jakość swojego życia i swoich relacji z ludźmi.

Ten link przekieruje Was bezpośrednio do strony zakupu programu i ma w sobie zaszyty kod rabatowy o wartości 10% na cały Program. Jeśli wolisz możesz zajrzeć tutaj i dodać kod ZDROWIEIPSYCHIKA10 w formularzu zamówienia. Pamiętaj, że okno sprzedażowe Programu Zaloguj się do Życia zamyknięte zostanie już 21 czerwca. Po tym terminie nie będzie można przystąpić do kursu. Kolejna edycja planowana jest na jesień, jednak termin jest jeszcze niepewny.

Pamiętajcie jednak, że ten program nie jest terapią, ale programem psychoedukacyjnym prowadzonym w oparciu o strukturę terapii poznawczo – behawioralnej z zestawem ćwiczeń do wykonania i dostępem do zamkniętej grupy wsparcia.

UWAGA: Nie partycypuję w żadnych zyskach osiągniętych ze sprzedaży Programu. Jedynym zyskiem za polecenie tego Programu jest dla mnie to, że komuś może on pomóc ruszyć z martwego punktu za ciut niższą cenę po użyciu kodu ZDROWIEIPSYCHIKA10. Nie jest to więc artykuł sponsorowany.

Pozdrawiam

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

2 odpowiedzi na “Mam Fobię społeczną – i co dalej?”

  • Cześć Ada. Cieszę się, że przykuł Twoją uwagę w pozytywny sposób 😉. Ja zazwyczaj korzystam z opracowań i artykułów medycznych/psychiatrycznych bo są dla mnie bardziej przydatne. Ale słyszałam pozytywne opinie o np „Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi” Edumnda Bourne. Podobno bardzo przystępnie opisuje źródła lęku i pokazuje sposoby na ich pokonanie. Daj znać, czy o nim (bo to taki podręcznik bardziej) słyszałaś?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: