Pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa

Jeśli zostałeś umówiony lub sam umówiłeś się na wstępną wizytę u psychiatry, psychoterapeuty lub psychologa, to ten wpis jest dla Ciebie.

Czytając wpis dowiesz się, czego będziesz mógł się spodziewać na takiej konsultacji. Mam szczerą nadzieję, że dzięki temu pójdziesz na wizytę jak najbardziej rozluźniony i przygotowany na to, co specjalista ma do zaoferowania.

Dużo ludzi stresuje się przed pierwszą wizytą z kilku powodów. Głównym z nich jest to, że nie wiedzą czego mają sie spodziewać jak już dotrą na miejsce. No właśnie – jak już dotrą na miejsce.

Zanim dotrzesz na miejsce.

Jak wiemy, w dobie obleganych dróg, korków i innych utrudnień, ludzie stresują sie bez przerwy aby gdzieś dotrzeć na czas. Co ważniejsze, głowę ich zaprząta również problem parkowania tak, aby nie dostać mandatu, nie wspominając już o trudnościach ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

To może wydać sie całkiem oczywiste ale warto jest się zapoznać z drogą, którą będziesz miał się zamiar udać na swoją pierwszą wizytę. Zainteresuj się również sytuacją parkingową i czy w ogóle parking jest dostępny. Jeśli korzystasz z transportu publicznego zawsze złap ten wcześniejszy autobus albo tramwaj.

Najlepiej jest wyjść z założenia, że jeśli dotrzesz na miejsce ciut wcześniej to nic się nie stanie. Jeśli jednak się spóźnisz, najpewniej zaczniesz sie stresować a tego chcesz uniknąć.
Sugestia dla gabinetów: poinformujcie swoich nowych klientów o tym jak dotrzeć na miejsce, czy jest parking i ile kosztuje, jak długo można z niego korzystać, czy jest miejsce na rower lub alternatywnie,  jakie numery komunikacji miejskiej docierają najbliżej. Wydaje się takie oczywiste ale znaczy dużo. Bądźcie uważni na potrzeby waszych klientów, nie tylko te związane z potencjalną terapią.

Z doświadczenia wiem, że osoby zmagające sie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, stanami lękowymi bądź zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) mogą odczuwać szczególne napięcie podczas czynności związanych z transportem.

Dobrym pomysłem może okazać się poproszenie kogoś bliskiego aby pojechał na tę wizytę z Tobą. Jest kilka powodów dla których jest to dobry pomysł a pierwszym jest czyste wsparcie praktyczne.

Niezwłocznie dodam, że jeśli podczas konsultacji, Twój umysł zaabsorbowany będzie faktem, że w pośpiechu zaparkowałeś w niedozwolonym miejscu, to zamiast skupić się na meritum sprawy będziesz z pewnością odpowiadał zdawkowo i pośpiesznie na jakiekolwiek pytania. Najzwyczajniej nie będziesz w stanie zaangażować się w proces.

Przejdźmy do tematu pytań, których możesz się spodziewać i informacji, których specjalista będzie chciał się o Tobie dowiedzieć.

Jaki jest problem?

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, której psycholog/terapeuta będzie chciał sie dowiedzieć jest to, z czym w tej chwili sie zmagasz. Co obecnie sprawia Ci trudności. Co sprawia, że sobie z nimi nie radzisz.

Spodziewaj się pytań otwartych, gdyż w ten sposób specjalista chce dać Ci możliwość wyrażenia swoich obaw, oczekiwań i opowiedzenia o swoich doświadczeniach.

Dlaczego właśnie teraz decydujesz się na szukanie pomocy?

Ja zawsze pytam pacjentów: „dlaczego właśnie teraz?”. Chcę się dowiedzieć, co sprawiło, że klient postanowił szukać wsparcia i pomocy właśnie w tym momencie swojego życia. Dlaczego nie miesiąc wcześniej, dlaczego nie za pół roku.

Na to pytanie bardzo często odpowiedź brzmi:

 • „żona/mąż powiedziała, że jak nie pójdę na terapię to mnie zostawi”,
 • „nie daję sobie rady”,
 • „myślę, że moje życie nie ma sensu i ludziom będzie lepiej jak mnie nie będzie”,
 • „nie potrafię utrzymywać związków”,
 • „dziewczyna/chłopak mnie zostawił bo…”.

To jest tylko kilka przykładów z masy powodów, które słyszę codziennie od pacjentów, z którymi rozmawiam.

Każdy z tych powodów jest ważny ale zachęcam każdego, kto idzie na swoją pierwszą wizytę, do zastanowienia się nad kilkoma aspektami:

 1. Dlaczego w ogóle chcę pomocy?
 2. Co oznacza dla mnie słowo pomoc?
 3. Czy chcę pomocy ja, czy może moja rodzina i bliscy namawiają mnie do tego z jakichś powodów?
 4. Czy jestem gotowy na pierwszy krok i świadomy tego, że każde zmiany wymagają poświęceń i ciężkiej pracy?

Od jak dawna masz ten problem, i czy powtarza się on okresowo?

Osoba prowadząca konsultację będzie chciała wiedzieć, jak długo zmagasz się ze swoimi trudnościami. Jak długo boisz się wychodzić z domu, jak długo nie masz energii ani chęci do życia, jak długo nie wstawałeś z łóżka bo nie miałeś siły ani motywacji, jak długo drastycznie ograniczasz ilość spożywanych kalorii, jak długo słyszysz te głosy, jak długo nadużywasz alkoholu.

Czy w Twojej rodzinie znane są przypadki zaburzeń psychicznych?

Warto popytać rodziców i dziadków, jeśli masz z nimi bliski kontakt i zwrócić uwagę głównie na zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i psychotyczne.

Czy obecnie przyjmujesz albo przyjmowałeś jakieś leki? Jeśli tak, to jakie.

To pytanie jest często zadawane przez psychiatrów, gdyż mogą oni wypisać odpowiednią receptę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pytanie dotyczy leków, które bierzesz w związku ze zdrowiem fizycznym, jak i tych, które bierzesz ze względu na trudności ze zdrowiem psychicznym. Tutaj również zwrócona zostanie uwaga na Twój stosunek do leków. Głównie to, czy jesteś systematyczny, i czy to co brałeś w przeszłości okazało się pomocne. Warto jest więc zrobić listę środków farmakologicznych, które przyjmujesz lub przyjmowałeś.

Każda wstępna wizyta u psychologa lub terapeuty będzie również zawierać pytania o Twoją przeszłość.

Z jakich osób składa się Twoja rodzina i jakie stosunki Cię z nimi łączą?

Z kim jesteś w bliskim kontakcie, kogo widujesz sporadycznie, a z kim w ogóle wolisz nie rozmawiać.

W kilku zdaniach opowiedz mi o swoim dzieciństwie i późniejszych latach.

Tego typu pytania mają na celu lepsze poznanie Ciebie i zrozumienie tego, co sprawiło, że jesteś taką a nie inną osobą. Zazwyczaj pytania są tutaj ustawione w kolejności chronologicznej:

 1. Skąd jesteś, z jakiego rodzaju rodziny pochodzisz?
 2. Dzieciństwo – jak je wspominasz, czy było dobre, czy było złe?
 3. Szkoła – czy byłeś lubiany, czy miałeś przyjaciół, czy byłeś zastraszany, czy dobrze się uczyłeś?
 4. Przyjaciele – czy miałeś/masz dużo przyjaciół, czy łatwo nawiazywałeś nowe przyjaźnie, czy potrawisz utrzymywać i pielegnować przyjaźnie i znajomości?
 5. Czy kiedykolwiek przeżyłeś traumatyczne wydarzenia, które mogą mieć wpływ na Twoje teraźniejsze trudności?
 6. Kwalifikacje zawodowe – w tym studia lub kursy
 7. Historia zatrudnienia – czy potrafisz utrzymać pracę przez dłuższy czas, jeśli nie, to z jakich powodów?
 8. Zainteresowania.
 9. Znaczące związki – małżeństwa, dzieci.
 10. Czy miałeś kiedyś trudności z prawem – aresztowania, pobyt w zakładzie karnym.
 11. Nadużywanie alkoholu i narkotyków, mniej na uwadze, że marihuana to też narkotyk.

Najważniejsze jest to, abyś potrafił przekazać osobie prowadzącej konsultację różnicę pomiędzy Twoją aktualną sytuację życiową i poziomem funkcjonowania, a tym jaki byłeś i jak funkcjonowełeś „zanim to wszystko się zaczęło”. W tym momencie ważną rolę może odegrać Twoja bliska osoba, która przyszła z Tobą na tą wizytę. Będzie ona w stanie być bardziej obiektywna w odniesieniu do poziomu Twojego obecnego funkcjonowania, i jak ono się pogorszało na przestrzeni czasu. Razem będziecie mogli się zastanowić nat tym, jaką rolę w powstawaniu Twoich trudności lub niemożności ich rozwiązania odegrało otoczenie, nadużywanie substancji, niepowodzenia, śmierć bliskiej osoby lub przedłużający się stres.

Oczywiście przyprowadzenie ze sobą bliskiej osoby jest wyłącznie Twoją decyzją ale warto wiedzieć, że masz taką opcję.

Na tym zazwyczaj Twoja wstępna i pierwsza wizyta się zakończy ale zanim to nastąpi pozostanie jeszcze zawarcie wstępnego kontraktu na udział w sesjach terapeutycznych, jeśli jest taka potrzeba i ustalenie terminu następnego spotkania.

Mam nadzieję, że ten wpis okazał się pomocny. Teraz już wiesz, jakich pytań możesz się spodziewać na wstępnej wizycie, i jak się do niej przygotować, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Powodzenia!

Pozdrawiam

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Jedna odpowiedź do “Pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: