
Bezpłatne arkusze ćwiczeniowe do pracy własnej w domu.
Na tej stronie znajdziesz bezpłatene arkusze ćwiczeniowe do wydruku, które wesprą Cię w pracy nad całą gamą problemów związanych z obniżonym samopoczciem, lękiem, stresem, czy wypaleniem zawodowym. Znajdziesz tu również materiały do samopomocy, które pomogą Ci rozpoznać i przetrwać kryzys zdrowia psychicznego.
Materiały te mogą być używane samodzielnie, lub jako dodatek wspierający proces terapeutyczny. Arkusze inspirowane są podejściami z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), praktyki uważności, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR), a także moim własnym doświadczeniem klinicznym z pracy w obszarze interwencji kryzysowej.
Jeśli doświadczasz silnych myśli samobójczych koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Dziennik nastroju.
Dziennik nastroju pomaga śledzić wzorce nastroju w określonym czasie i rozwijać inteligencję emocjonalną.
Systematyczne monitorowanie nastroju jest niezwykle praktyczne, ponieważ może pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób różne wydarzenia, interakcje i doświadczenia w codziennym życiu wpływają na Twoje zdrowie emocjonalne i psychiczne.

Praktyka journalingu.
Prowadzenie dziennika jest znakomitą formą samopoznania, a co więcej, pomaga nam ruszyć z miejsca poprzez ustalenie naszych priorytetów, problemów, obaw i nadzieji. Dodatkowo, codzienne śledzenie własnych zachowań pomaga nam rozpoznawać wyzwalacze i uczy nas sposobów ich lepszego kontrolowania.
Pamiętaj, że dziennik jest Twoją prywatną własnością. Jest on przeznaczony tylko dla Ciebie-nie Twojego współmałżonka, nie rodziny, nie Twoich przyjaciół. Dzięki temu to, co piszesz będzie całkowicie szczere i autentyczne. Jeśli chcesz możesz omówić swoje doświadczenia z terapeutą, ale to indywidualna decyzja.

Planowanie kryzysowe.
Każda osoba, która kiedykolwiek doświadczyła objawów kryzysu psychicznego jest zachęcana do opracowania swojego własnego planu kryzysowego.
Planowanie kryzysowe jest szczególnie polecane osobom doświadczającym częstych kryzysów emocjonalnych. Posiadanie i umiejętność korzystania z wcześniej opracowanego planu wspiera bowiem takie osoby w utrzymaniu pewnego stopnia kontroli nad ich życiem nawet, kiedy wydaje się, że wszystko wymyka się spod kontroli.

Plan bezpieczeństwa dla osoby dotkniętej przemocą domową.
Pamiętaj! Zasługujesz na poczucie wartości, szacunku i bezpieczeństwa.
Jeśli żyjesz w związku przemocowym, albo znasz kogoś kto zmaga się z tym problemem, poniżej możesz pobrać Plan Bezpieczeństwa do samodzielnego wypełnienia. Pomoże Ci on w zidentyfikowaniu rzeczy, które możesz zrobić w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa, jeśli na dzień dzisiejszy nie możesz od partnera odejść.

Sytuacje stresowe.
Arkusze ćwiczeniowe promujące techniki zdrowego podejścia do sytuacji stresowych.
Jeśli zmagasz się ze stresem, te ćwiczenia pomogą Ci rozpoznać jego przyczyny i znaleźć zdrowe i bardziej pozytywne sposoby radzenia sobie z nim.

Praktyka uważności.
Uważność pomaga nam stworzyć pauzę pomiędzy nami a naszymi reakcjami, przełamując nasze wyuczone zachowania.
Uważność to podstawowa ludzka zdolność do bycia w pełni obecnym, świadomym tego, gdzie jesteśmy i co robimy, a nie nadmiernie reaktywnym lub przytłoczonym tym, co dzieje się wokół nas.
Pomimo tego, że uważność jest czymś, co wszyscy naturalnie posiadamy, staje się dla nas łatwiej dostępna, kiedy zaczynamy ją praktykować na co dzień.
Znajdziesz tutaj arkusze ćwiczeniowe, dzięki którym z powodzeniem wdrożysz techniki uważności do swojego życia.

Relacje w związkach.
Arkusze ćwiczeniowe dla wszystkich chcących polepszyć relacje w związkach z innymi.
Pomocne artykuły.
- Życie z osobą z cechami borderline
- Złe samopoczucie – jak sobie z nim radzić
- Zeszyt ćwiczeń dla osób doświadczających myśli samobójczych.
- Zarządzanie przewlekłym stresem przy użyciu technik podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach
- Załamanie nerwowe – Interwencja kryzysowa w siedmiu krokach
- Wypalenie zawodowe w pracy zawodowego pomagacza
- Wygadanie się – jak pomaga
- Wsparcie osób uzależnionych od alkoholu w ramach pracy socjalnej i rola pracownika socjalnego w tym procesie.