Interwencje Psychospołeczne w Pracy Socjalnej: Kiedy, Dlaczego i Jak?

Interwencje psychospołeczne to kluczowy element pracy socjalnej, pomagający klientom radzić sobie z szerokim zakresem problemów. Według profesora Stephena J. Moreau z Uniwersytetu Columbia, interwencje te „łączą wiedzę z zakresu psychologii i nauk społecznych, aby zrozumieć jak czynniki społeczne, takie jak ubóstwo, dyskryminacja, i brak dostępu do zasobów wpływają na zdrowie psychiczne i dobrostan jednostki” (Moreau, S. J. (2022). Psychosocial interventions in social work. Columbia University Press).

Interwencje psychospołeczne są skierowane do szerokiego spektrum osób, które mogą zyskać na wsparciu w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami życiowymi. Oto niektóre sytuacje, w których takie interwencje mogą być stosowane:

 1. Osoby z zaburzeniami psychicznymi: Pracownicy socjalni często stosują interwencje psychospołeczne w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, lęk, schizofrenię, zaburzenia osobowości i inne zaburzenia psychiczne.
 2. Osoby doświadczające traumy: Osoby, które doświadczyły traumy, takiej jak przemoc domowa, przemoc seksualna, wojna lub katastrofy naturalne, mogą skorzystać z interwencji psychospołecznych skierowanych na łagodzenie objawów stresu pourazowego i pomaganie w procesie zdrowienia.
 3. Osoby z problemami z uzależnieniem: Interwencje psychospołeczne mogą być skuteczne w pomocy osobom walczącym z uzależnieniami, takimi jak alkohol, narkotyki czy hazard.
 4. Osoby w kryzysie życiowym: Interwencje te mogą pomóc osobom przechodzącym przez trudne okresy, takie jak rozwód, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby czy ciężka choroba.
 5. Osoby z trudnościami społecznymi: Takie interwencje mogą pomóc osobom z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji społecznych, w tym osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
 6. Osoby bezrobotne lub w trudnej sytuacji ekonomicznej: Pracownicy socjalni mogą stosować interwencje psychospołeczne, aby pomóc tym osobom w budowaniu umiejętności potrzebnych do znalezienia pracy i zarządzania finansami.
 7. Dzieci i młodzież: Interwencje psychospołeczne mogą być stosowane w szkołach i innych środowiskach młodzieżowych, aby pomóc młodym ludziom radzić sobie z problemami takimi jak przemoc rówieśnicza, niska samoocena, problemy szkolne i inne wyzwania związane z dorastaniem.

Dlaczego warto stosować interwencje psychospołeczne?

Interwencje psychospołeczne mają na celu nie tylko poprawę sytuacji jednostki, ale również wpływ na środowisko społeczne, w którym ta osoba funkcjonuje. Działania te są ukierunkowane na poprawę jakości życia klienta, ale również na zmianę negatywnych wzorców zachowań, relacji czy myślenia, które mogą przyczyniać się do utrzymania problemów.

Jakie techniki stosować?

Interwencje psychospołeczne obejmują szeroki zakres technik i strategii skierowanych na poprawę zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu jednostek, rodzin i społeczności. Oto kilka przykładów:

 1. Interwencje oparte na Mindfulness: Te techniki skupiają się na zwiększaniu świadomości chwili obecnej i są często stosowane w leczeniu depresji, lęku i innych zaburzeń psychicznych.
 2. Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT): DBT jest szczególnie skuteczna w pomocy osobom z zaburzeniem osobowości typu borderline, problemem samookaleczania i skłonnościami samobójczymi.
 3. Terapia systemowa (rodzinna): Ten rodzaj interwencji skupia się na zmianach w systemach rodzinnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemów i poprawie dynamiki rodzinnej.
 4. Terapia przez sztukę: Terapia przez sztukę może być pomocna dla osób, które mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć i myśli werbalnie.
 5. Interwencje z zakresu pracy z grupą: Grupy wsparcia lub grupy terapeutyczne mogą pomóc jednostkom czuć się mniej samotnymi, zrozumieć swoje problemy i nauczyć się nowych strategii radzenia sobie.
 6. Trening umiejętności społecznych: Ten rodzaj interwencji jest często stosowany w przypadku osób, które mają trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji społecznych. Trening ten obejmuje naukę takich umiejętności jak komunikacja, asertywność, radzenie sobie z emocjami czy rozwiązywanie problemów.
 7. Programy i projekty: Programy te mogą pomóc osobom zrozumieć swoje problemy, nauczyć się radzić sobie z nimi i zidentyfikować zasoby, które mogą pomóc.
 8. Psychoedukacja – ma na celu dostarczenie klientowi wiedzy na temat jego sytuacji, problemu czy choroby. Dzięki niej klient może zrozumieć, co się z nim dzieje, jakie są przyczyny jego problemów, a także jakie są dostępne formy pomocy. Przykładowo, psychoedukacja może być stosowana w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, aby pomóc im zrozumieć, co to jest depresja, jakie są jej objawy i jak można sobie z nią radzić.
 9. Wsparcie społeczne – polega na budowaniu sieci wsparcia wokół klienta, której członkowie mogą pomóc mu w radzeniu sobie z problemami. Wsparcie społeczne może obejmować rodzinę, przyjaciół, profesjonalistów, grupy wsparcia itp. Jest szczególnie ważne w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, takimi jak bezdomni, osoby z problemem uzależnienia, czy ofiary przemocy.
 10. Mediacje – są stosowane, gdy konflikty społeczne lub rodzinne przyczyniają się do problemów klienta. Mediator pomaga stronam konfliktu zrozumieć perspektywy drugiej strony i wspólnie poszukać rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich. Przykładem może być sytuacja konfliktu rodzicielskiego, w której mediator pomaga rodzicom znaleźć wspólne rozwiązanie dla dobra dziecka.
 11. Wsparcie w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami – polega na nauczaniu klienta technik i strategii radzenia sobie ze stresem, problemami emocjonalnymi czy kryzysami. Może to obejmować techniki relaksacyjne, techniki radzenia sobie z lękiem, strategie radzenia sobie z negatywnymi myślami itp.

Wszystkie te techniki wymagają odpowiedniego szkolenia i praktyki, ale mogą przynieść znaczące korzyści dla klientów i ich otoczenia. Praca socjalna zawsze powinna być ukierunkowana na klienta i jego potrzeby, a interwencje psychospołeczne są jednym ze sposobów, w jaki możemy to osiągnąć.


Zachęcam Cię do podzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat interwencji psychospołecznych w sekcji komentarzy poniżej. Twoje przemyślenia mogą być nieocenione dla innych pracowników socjalnych szukających nowych sposobów pracy ze swoimi klientami. Czy są jakieś konkretne techniki, które okazały się szczególnie skuteczne w Twojej praktyce? Jakie wyzwania napotkałeś i jak sobie z nimi poradziłeś? Czekam na Twoje wiadomości!

Pozdrawiam,

Zuzanna


E-book „Otwarte rozmowy o samobójstwie w pracy socjalnej „

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia rozmów o samobójstwie, gorąco polecam mojego nowego ebooka „Otwarte rozmowy o samobójstwie w pracy socjalnej”.

Ebook ten został stworzony z myślą o pracownikach socjalnych, ale będzie również przydatny dla każdego, kto chce zrozumieć, jak skutecznie pomagać osobom borykającym się z myślami samobójczymi. W książce znajdziesz:

🔹Praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznawania czerwonych flag samobójstwa
🔹Techniki rozpoczynania i prowadzenia rozmów na temat samobójstwa
🔹Sposoby wsparcia osób z myślami samobójczymi
🔹Przykłady studiów przypadków i analiza sytuacji

Ebook „Otwarte rozmowy o samobójstwie w pracy socjalnej” będzie dostępny już od 1 Czerwca 2023.

Zapisz się już teraz do Newslettera Zawodowego Pomagacza, żeby nie przegapić premiery i super zniżki na zakup e-booka!

Pamiętaj, że każda osoba potrzebuje wsparcia, a nasza wiedza i empatia mogą uratować życie. Dziękuję, że jesteś ze mną w tej ważnej misji.


Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Wiedza Doświadczenie Rozwój

Dodatkowo może zainteresować Cię PDF o symptomach wyczerpania psychicznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: