3 sposoby na wzmocnienie swojej samooceny.

Chociaż wielu z nas dostrzega ogromną wartość, jaką przynosi nam poprawa własnej samooceny, to pelęgnowanie jej odpowiedniego poziomu może być zaskakująco trudne.

Kiedy nasza samoocena jest na odpowiednim poziomie, nie tylko czujemy się lepiej sami ze sobą, ale jesteśmy również szczęśliwsi w związkach z innymi. Dodatkowo jesteśmy bardziej odporni na różnego rodzaju niepowodzenia, czy porażki, jak również szybciej rozwiązujemy problemy.

O ile pojęcie samooceny jest często, błędnie, zamiennie używane z pojęciem poczucia własnej wartości, o tyle te dwa są ze sobą nieodzownie związane. Rzadko bowiem zdarza się, że osoba o niskim poczuciu własnej wartości ma wysoką samoocenę. I podobnie, ktoś o wysokiej samoocenie zazwyczaj cieszy się zdrowym poczuciem własnej wartości. O różnicy pomiędzy samooceną, a poczuciem własnej wartości pisałam w osobnym artykule, który możesz przeczytać tutaj.

Jak poprawić własną samoocenę.

Zidentyfikuj swoje dobre strony i umiejętności i rozwijaj je.

Każdy z nas ma w sobie coś, co inni doceniają. Każdy z nas potrafi zrobić coś bardzo dobrze, może nawet lepiej niż ktoś inny. Dobrą samoocenę buduje się poprzez pielęgnowanie i wzmacnianie umiejętności i osiągnięć w tych dziedzinach naszego życia, które są dla nas ważne i w których czujemy się dobrze.

Jeśli lubisz gotować, a pozytywne opinie osób, dla których gotujesz przynoszą Ci zadowolenie – urządzaj więcej przyjęć. Jeśli jesteś dobry/dobra w rozwiązywaniu konfliktów w miejscu pracy i czujesz się dobrze pomagając w tym zakresie kolegom – buduj to, jak się ze sobą czujesz na tej umiejętności.

Krótko mówiąc, dokonaj analizy swoich podstawowych zdolności i kompetencji i znajdź możliwości ich doskonalenia.

Rozpoznaj negatywne przekonania, które masz na swój temat i wyrób nawyk ich kwestionowania.

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób o sobie myślisz, kiedy masz przed sobą wyzwanie, kiedy ktoś powie Ci coś przykrego, albo kiedy coś Ci się nie uda. Zidentyfikowanie niekorzystnego sposobu myślenia na swój temat, a następnie zakwestionowanie tych negatywnych przekonań to pierwszy krok w kierunku lepszej samooceny.

Nie zabijaj swojego potencjału wiecznym porównywaniem się do innych.

Być może brzmi to oczywiście, ale większość osób z niską samooceną popełnia ten sam radykalny błąd – porównują się z innymi karmiąc się błędnym przekonaniem, że „trawa jest zawsze zieleńsza u sąsiada”.

Jednym z bardziej destrukcyjnych nawyków, który może mieć wpływ na naszą samoocenę jest porównywanie naszego życia z „doskonałym życiem” widzianym w mediach społecznościowych. Warto pamiętać, że ludzie mają tendencję do pokazywania tylko najlepszych fragmentów swojego życia. Zrób sobie więc przysługę i porzuć Facebooka, czy Instagrama na tydzień lub dwa. A jako wskazówkę podpowiem Ci, że badanie przeprowadzone przez Jeffa Hancocka z Cornell University wykazało, że ci, którzy przeglądali własne profile na Facebooku, czuli się bardziej pewni siebie.


Inwestycja czasu, pracy i determinacji w proces poprawy swojej samooceny jest przedsięwzięciem zdecydowanie wartym naszego zachodu. Ponieważ jednak obejmuje rozwijanie i utrzymywanie zdrowszych nawyków myślowych i emocjonalnych jest procesem wymagającym cierpliwości i wytrzymałości. Jednak zwrot, jaki oferuje jest warty każdego zachodu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Wiedza Doświadczenie Rozwój

Dodatkowo może zainteresować Cię PDF o symptomach wyczerpania psychicznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: