5 strategii radzenia sobie z wypaleniem zawodowym wśród pracowników socjalnych.

Pomimo tego, że wypalenie zawodowe wśród pracowników socjalnych zdaje się stawać bardziej powszechne, w Polsce nadal brakuje aktualnych danych procentowych dotyczących skali tego problemu.

Pracownicy socjalni traktują swoją pracę bardzo poważnie i z dużym zaangażowaniem. Zawód ten zazwyczaj przyciąga osoby, które chcą pomagać ludziom w trudnych sytuacjach i poprawiać ich jakość życia.

Pomimo tego, że jest to satysfakcjonująca i dostarczająca wartościowych doświadczeń praca, w pewnych warunkach może również prowadzić do stanu wyczerpania emocjonalnego, psychicznego i fizycznego, który jest końcowym efektem stopniowego procesu wypalenia zawodowego.

Sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu.

Organizacje zatrudniające pracowników socjalnych, naukowcy, jak również sami zainteresowani, od wielu lat zastanawiają się nad skutecznymi sposobami zapobiegania rozwojowi wypalenia zawodowego wśród tej grupy zawodowej. Jako propozycje działań podaje się: szkolenia, treningi, budowanie sieci wsparcia, tworzenie instytucji superwizorów czy mentorów lub coachów.

W modelu interwencji autorstwa W. Schaufeli i D. Enzmanna, wyróżnia się trzy poziomy wsparcia:

 1. Indywidualny poziom zapobiegania wypaleniu zawodowemu, w którym zapobiega się negatywnym psychologicznym skutkom stresu poprzez odwołania się do osobistych reakcji na czynniki stresujące,
 2. Indywidualno-instytucjonalny poziom zapobiegania wypaleniu zawodowym, gdzie znaczącą rolę odgrywają działania zwiększające odporność pracownika na stresory zawodowe w miejscu pracy,
 3. Instytucjonalny poziom zapobiegania wypaleniu zawodowemu obejmujący interwencje dotyczące instytucji, które koncentrują się na podniesieniu jakości i obniżeniu kosztów pracy.

Przekładając to na działania, zdaniem badaczy poniższe praktyki mają możliwość znacznego zmniejszenia wystąpienia ryzyka wypalenia zawodowego:

 • stwarzanie warunków do rozwoju indywidualnych zainteresowań pracowników;
 • rozwijanie kompetencji zaradczych – ustawiczne podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych;
 • wybór specjalistycznych szkoleń wzmacniających kompetencje do pracy z najtrudniejszymi klientami;
 • rozwijanie umiejętności negocjowania w pracy;
 • bardziej racjonalna selekcja personelu i odpowiednie przygotowanie go do planowanych obowiązków;
 • zapewnienie większej samodzielności a jednocześnie lepsze wsparcie (uznanie i pozytywne informacje zwrotne, przede wszystkim ze strony przełożonych);
 • wspieranie w rozwijaniu indywidualnego, twórczego myślenia i umiejętnościach rozwiązywania problemów, eliminując odtwórcze, rutynowe działania;
 • kierowanie nowowzatrudnionych pracowników do pracy z osobami dobrze wykonującymi powierzone im obowiązki, kompetentnymi i stymulującymi do rozwoju;
 • pozostawianie pracownikom wiodąca rolę w planowaniu pracy i dokonywaniu zmian;

Jak nauka nowych rzeczy pomaga w walce z wypaleniem zawodowym.

Uczenie się nowych umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń może pomóc w rozwijaniu kompetencji i poczucia własnej wartości. Kiedy pracownik jest zaangażowany w nowe projekty i działania, jego umysł jest skierowany na rozwijanie i uczenie się, co pozwala mu na uwolnienie się od codziennego stresu i presji.

Uczenie się nowych technik i podejść do pracy z klientem może pomóc pracownikom socjalnym w ulepszeniu ich warsztatu pracy. Dzięki zdobywanej wiedzy na temat nowych narzędzi i metod pracownik socjalny będzie lepiej wyposażony, aby pomóc swoim klientom.

Ponadto, uczenie się nowych rzeczy i rozszerzanie swoich horyzontów może pomóc pracownikom socjalnym w utrzymaniu zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i uniknięciu przemęczenia.

Oto kilka przykładów zalecanych szkoleń dla pracowników socjalnych:

 1. Szkolenia dotyczące pomocy i wsparcia dla osób z problemami społecznymi, zdrowotnymi i emocjonalnymi, takimi jak bezdomność, uzależnienie i choroby psychiczne. Szczególnie ważne jest szkolenie z prewencji samobójstw.
 2. Szkolenia z zakresu mediacji i negocjacji, które pomogą pracownikom socjalnym rozwiązywać konflikty i uzyskać lepsze rezultaty dla klientów.
 3. Szkolenia z zakresu przemocy domowej, aby pomóc pracownikom socjalnym w zrozumieniu i radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
 4. Kursy i szkolenia z zakresu prawa, aby pomóc pracownikom socjalnym w zrozumieniu i stosowaniu prawa w swojej pracy.
 5. Szkolenia z zakresu zarządzania i kierowania zespołem, aby pomóc pracownikom socjalnym w budowaniu i kierowaniu efektywnym zespołem.

Szkolenia te i inne są zazwyczaj dostępne dla pracowników socjalnych zarówno w ramach ich zakładu pracy, jak i w formie kursów i szkoleń oferowanych przez różne organizacje i instytucje.

Czy zmiana pracy może być wyjściem.

Jak już wiemy wypalenie zawodowe może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego ważne jest, aby rozwiązać ten problem. W celu zwiększenia swoich szans uporania się z wypaleniem zawodowym zmiany i ulepszenia zawsze należy zacząć od siebie. Są jednak sytuacje, kiedy warto jest pomyśleć nad zmianą pracy szczególnie, kiedy zespół lub cała organizacja są toksyczne.

Przed podjęciem decyzji o zmianie pracy z powodu wypalenia zawodowego warto rozważyć następujące pytania:

 1. Czy moje doświadczenia związane z wypaleniem zawodowym wynikają z samych obowiązków zawodowych czy też z innych czynników, takich jak złe zarządzanie, niewłaściwe wynagrodzenie czy brak możliwości rozwoju?
 2. Czy moje obecne problemy da się rozwiązać w ramach aktualnej pracy, na przykład poprzez zmianę stanowiska, szkolenia lub pomoc z zewnątrz?
 3. Czy istnieją alternatywne sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, takie jak urlop, terapia lub zmiana stylu życia?
 4. Czy zmiana pracy zwiększy moją satysfakcję zawodową i poprawi moją jakość życia, czy wpłynie na nią negatywnie?
 5. Czy jestem gotowy na zmianę i jakie są moje alternatywy, jeśli decyzja o zmianie okaże się nietrafiona?
 6. Jakie są koszty i korzyści związane z podjęciem decyzji o zmianie pracy, takie jak zmiana środowiska pracy, ryzyko trudności w znalezieniu nowej pracy czy możliwość realizacji zawodowych celów?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci dokonać świadomej i przemyślanej decyzji o ewentualnej zmianie pracy z powodu wypalenia zawodowego

W każdym przypadku, zmiana pracy wymaga zaplanowania i starannego rozważenia wszystkich dostępnych opcji. Zawsze należy zwrócić uwagę na swoje potrzeby, wymagania i cele zawodowe, a także na warunki i możliwości, jakie oferuje rynek pracy. Warto również skonsultować się z mentorem i kolegami z branży, aby zapoznać się z opcjami.

5 podstawowych strategii radzenia sobie z wypaleniem zawodowym wśród pracowników socjalnych.

 1. Praktykowanie samo-opieki: Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku, wypoczynku i snu. Ćwiczenia, medytacja, joga i relaksacja mogą również pomóc w zachowaniu równowagi emocjonalnej.
 2. Pozostawienie pracy w pracy: Staraj się nie przynosić pracy do domu i unikać myślenia o pracy w czasie wolnym. Koncentrowanie się na życiu osobistym, hobby i czasie z rodziną i przyjaciółmi może pomóc w odcięciu się od stresu i zmniejszeniu objawów wypalenia zawodowego.
 3. Współpraca z innymi pracownikami socjalnymi: Pracownicy socjalni powinni tworzyć silne relacje z innymi pracownikami socjalnymi, aby uzyskać wsparcie emocjonalne i wymienić się doświadczeniami. Mogą też uczyć się od innych, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Poszukaj grup rozwojowych, superwizji, mentoringu.
 4. Poszukanie pomocy z zewnątrz: Pracownicy socjalni powinni szukać wsparcia psychologicznego i terapeutycznego, jeśli czują, że nie radzą sobie z wypaleniem zawodowym. Mogą również skorzystać z grup wsparcia lub innych źródeł pomocy.
 5. Regularna refleksja nad swoją pracą: Pracownicy socjalni powinni regularnie zastanawiać się, czy ich praca jest nadal zgodna z ich wartościami. Mogą również przemyśleć swoje cele zawodowe i określić, co mogą zrobić, aby lepiej odpowiadać na potrzeby swoich klientów i swoje.

Podsumowując, wypalenie zawodowe jest poważnym problemem wśród pracowników socjalnych, którzy często pracują z trudnymi sytuacjami i klientami. Jednakże, istnieją łatwe strategie, które mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu i radzeniu sobie z nim. Kluczowe jest praktykowanie samo-opieki, pozostawienie pracy w pracy, współpraca z innymi pracownikami socjalnymi, wyszukiwanie pomocy z zewnątrz oraz regularna refleksja nad swoją pracą. Dzięki zastosowaniu tych strategii, pracownicy socjalni mogą utrzymać równowagę emocjonalną, uniknąć wypalenia zawodowego i kontynuować swoją pracę na rzecz swoich klientów.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Wiedza Doświadczenie Rozwój

Dodatkowo może zainteresować Cię PDF o symptomach wyczerpania psychicznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: