Wsparcie osób uzależnionych od alkoholu w ramach pracy socjalnej i rola pracownika socjalnego w tym procesie.

Uzależnienie od alkoholu jest powszechnym problemem społecznym, a praca socjalna odgrywa ważną rolę w udzielaniu pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom.

Większość ludzi korzystających z alkoholu okazjonalnie, robi to bez szkody dla siebie i innych. Jednak te osoby, dla których alkohol stanowi pewnego rodzaju odskocznię od ciężkiej rzeczywistości, bardzo często kończą z poważnym problemem, jakim jest uzależnienie, co negatywnie wpływa na ich zdrowie, samopoczucie i relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością.

Jeśli chodzi o dane statystyczne, zgodnie z raportem „Global status report on alcohol and health 2018” dostarczonym przez Światową Organizację Zdrowia WHO nadużywanie alkoholu dotyczyło ponad 2,5 mln Polaków, zaś ok. 700-900 tys. było od niego uzależnionych.

Jednakże, warto zaznaczyć, że szacunki te opierają się na badaniach ankietowych, a uzależnienie od alkoholu jest zjawiskiem często trudnym do wykrycia i zgłoszenia, co może prowadzić do niedoszacowania rzeczywistych statystyk.

Dane na temat liczby osób leczących się z alkoholizmu w Polsce są dość trudne do oszacowania. Z jednej strony, istnieją specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień oraz prywatne kliniki, które oferują pomoc w walce z alkoholizmem. Z drugiej strony, wiele osób decyduje się na leczenie w ramach programów anonimowych alkoholików, które nie są rejestrowane.

Należy jednak zaznaczyć, że jest również grupa osób uzależnionych, które nie decydują się na leczenie i ewentualnie próbują samodzielnie poradzić sobie z problemem alkoholowym.

Warto również pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła, dlatego nie zawsze można mówić o pełnym wyleczeniu. Wielu pacjentów wymaga długotrwałej i regularnej terapii, aby utrzymać trzeźwość i uniknąć nawrotów choroby.

Praca socjalna a wsparcie osób uzależnionych od alkoholu.

Niestety nie istnieją dokładne dane na temat liczby osób uzależnionych od alkoholu korzystających z pomocy socjalnej w Polsce.

Jednym z powodów jest fakt, że wiele osób uzależnionych od alkoholu nie zgłasza się do urzędów pomocy społecznej lub innych instytucji publicznych ze swoim problemem z powodu wstydu, lęku przed stygmatyzacją lub innych przyczyn.

Pomoc społeczna może jednak odegrać ważną rolę w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, ponieważ problem alkoholowy często wiąże się z wieloma trudnościami życiowymi, takimi jak problemy finansowe, trudności w relacjach międzyludzkich, brak pracy czy problemy zdrowotne. Dlatego też, wsparcie społeczne może być istotnym elementem procesu leczenia i rehabilitacji osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu.

Pomoc społeczna obejmuje różne formy wsparcia, w tym świadczenia pieniężne, żywność, leki, a także pomoc w zakresie mieszkalnictwa czy ochrony zdrowia. Ostatecznie decyzję o przyznaniu pomocy socjalnej podejmuje instytucja publiczna na podstawie indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby ubiegającej się o wsparcie.

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu, pomoc społeczna może obejmować m.in.:

 • poradnictwo psychologiczne i terapeutyczne dla osoby uzależnionej oraz jej rodziny i bliskich,
 • programy rehabilitacyjne, w tym stacjonarne lub ambulatoryjne leczenie uzależnienia,
 • programy wsparcia dla osób po leczeniu, które pomagają w utrzymaniu trzeźwości i reintegracji społecznej,
 • pomoc finansową, żywnościową czy w zakresie mieszkalnictwa, które mogą pomóc w stabilizacji sytuacji materialnej i życiowej osoby uzależnionej.

Warto również zauważyć, że pomoc społeczna może stanowić uzupełnienie innych form leczenia uzależnienia od alkoholu, takich jak terapia, grupy wsparcia czy farmakoterapia. Dzięki temu, osoby uzależnione od alkoholu mogą otrzymać kompleksowe wsparcie w walce z chorobą i poprawie swojego życia.

Rola pracownika socjalnego w procesie wspierania osób uzależnionych od alkoholu.

Pracownicy socjalni często pracują z ludźmi żyjącymi w trudnych warunkach, gdzie uzależnienie od alkoholu jest jedną z głównych przyczyn ich problemów życiowych.

Praca pracownika socjalnego z osobą uzależnioną od alkoholu może obejmować wiele różnych działań, w tym:

 1. Ocena sytuacji: Pracownik socjalny zawsze rozpoczyna pracę z osobą lub rodziną od przeprowadzenia holistycznego wywiadu środowiskowego. Podczas wstępnej oceny estymuje gotowość klienta do zmian, oraz skupia się na potrzebach i celach terapeutycznych.
 2. Planowanie interwencji: Na podstawie wstępnej oceny sytuacji i wspólnie określonych celów współpracy, pracownik socjalny może zaplanować odpowiednie interwencje. Może to być pomoc w dotarciu do podstawowej opieki medycznej (np. kiedy klient jest widocznie wycieńczony lub ma choroby współistniejące), omówienie opcji terapii, psychoedukacja lub zapoznanie się z dostępnymi w danym rejonie grupami wsparcia.
 3. Motywowanie do zmiany: Pracownik socjalny pomaga osobie uzależnionej od alkoholu w motywacji do zmiany poprzez edukowanie, rozmowy motywujące oraz pokazywanie i naukę wdrażania alternatywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami.
 4. Pomoc w rozwiązywaniu problemów: Pracownik socjalny może pomóc osobie uzależnionej od alkoholu w rozwiązywaniu problemów, takich jak problemy finansowe, bezrobocie, problemy rodzinne, w celu zoptymalizowania zewnętrznych warunków życiowych klienta.
 5. Współpraca z innymi specjalistami: Pracownik socjalny może współpracować z innymi specjalistami, takimi jak psychologowie, terapeuci uzależnień, czy lekarze, by osiągnąć najlepsze rezultaty w pracy z osobą uzależnioną od alkoholu i jej rodziną.

„Nie ma jednej metody leczenia alkoholizmu, która byłaby skuteczna dla każdego. Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia i planu terapeutycznego, który będzie dostosowany do jego potrzeb i sytuacji życiowej. Leczenie alkoholizmu wymaga silnej motywacji, wsparcia ze strony bliskich oraz zaangażowania i determinacji ze strony samego chorego.”

Dr Drew Pinsky

W Polsce pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu jest oferowana przez różne instytucje i organizacje, w tym przez pomoc społeczną. Oto kilka form programów oferowanych przez pomoc społeczną dla osób uzależnionych od alkoholu:

 1. Terapia uzależnienia od alkoholu – program prowadzony przez Centra Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, oferujący wsparcie terapeutyczne dla osób zmagających się z alkoholizmem.
 2. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu – organizowane przez Ośrodki Pomocy Społecznej i inne instytucje, grupy wsparcia oferują osobom uzależnionym od alkoholu możliwość spotkania i rozmowy z innymi ludźmi, którzy przeżyli podobne doświadczenia.
 3. Program resocjalizacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu – program prowadzony przez Ośrodki Pomocy Społecznej, który ma na celu przywrócenie uzależnionym od alkoholu odpowiedni poziom funkcjonowania w społeczeństwie, poprzez udzielanie pomocy w znalezieniu pracy, mieszkania i wsparcia w innych aspektach życia codziennego.
 4. Poradnictwo dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu – program oferowany przez Ośrodki Pomocy Społecznej, który ma na celu udzielanie wsparcia i porad dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu.
 5. Kampanie społeczne – pomoc społeczna w Polsce prowadzi różnego rodzaju kampanie społeczne, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z alkoholizmem i promowanie zdrowego stylu życia.

Warto zaznaczyć, że programy oferowane przez pomoc społeczną różnią się w zależności od regionu i miasta, dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w swojej okolicy, aby dowiedzieć się, jakie programy są dostępne w danym miejscu.


Pracownicy socjalni na co dzień pracują z różnorodnością, czy to pod względem wieku, pochodzenia, poziomu wykształcenia, czy zdrowia. Nie oczekuje się od nich bycia ekspertem w temacie każdego problemu społecznego, czy zdrowotnego, który ma wpływ na życia ich klientów, ale często specjalizują się przynajmniej w jednym.

Pracownik socjalny, który jest dobrze poinformowany o problematyce uzależnienia od alkoholu, może pomóc w zapewnieniu niezbędnej pomocy, wsparcia i doradztwa, a także pomóc w znalezieniu odpowiednich usług terapeutycznych i leczenia. Ponadto, pracownik socjalny może pomóc w dziedzinie profilaktyki i edukacji, aby zapobiegać rozwojowi uzależnień i przeciwdziałać szkodliwym skutkom społecznym, takim jak przestępczość, bezrobocie, rozwody i problemy zdrowotne.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go. Jeśli interesują Cię podobne tematy zostaw mi komentarz.

Pozdrawiam,

Zuzanna


Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

Podobne artykuły.

Zdrowie i Psychika – Zuzanna Gąsienica

Wiedza Doświadczenie Rozwój

Dodatkowo może zainteresować Cię PDF o symptomach wyczerpania psychicznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: