5 oznak tego, że może już czas rozważyć terapię.

Psychoterapia, counselling, poradnictwo lub po prostu terapia – bez względu na to, jak się nazywa, skorzystanie z indywidualnie dobranej terapii może przynieść korzyści osobom zmagającym się z trudnościami emocjonalnymi, wyzwaniami życiowymi i problemami zdrowia psychicznego.

Terapia może pomóc złagodzić objawy wielu chorób i zaburzeń psychicznych. Powszechnie wiadomym faktem jest, że korzyści płynące z terapii trwają dłużej i są bardziej wszechstronne, niż te płynące z przyjmowania samych leków. Leki mogą zmniejszyć niektóre objawy choroby, ale terapia uczy ludzi umiejętności samodzielnego rozpoznawania jej nawrotów, jak i radzenia sobie z przewlekłymi jej symptomami.

Wbrew powszechnym nieporozumieniom, nie musisz być „szalony”, aby skorzystać z pomocy terapeuty. Tak samo, jak terapia nie jest potrzebna, czy nawet zalecana każdemu, kto przechodzi jakieś trudności życiowe, szczególnie jeśli osoba taka ma silny system wsparcia przyjaciół i rodziny.

Szczególnie ważne jest rozważenie uzyskania pomocy, jeśli czujesz się kontrolowany przez objawy lub jeśli mogą one wyrządzić szkodę Tobie lub innym.

Problemy ze zdrowiem psychicznym wśród społeczeństwa od dłuższego czasu znajdują się w tendencji wzrostowej. Jeśli nie zostaną odpowiednio szybko wychwycone, czy to przez nas samych, czy też naszych najbliższych, mogą prowadzić do negatywnych skutków. Niektóre z nich kończą się niezdolnością do pracy lub chodzeniem do szkoły, trudnościami w związkach lub w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Inne mogą w konsekwencji prowadzić do izolacji, zwiększonego ryzyka problemów zdrowotnych, hospitalizacji, czy nawet samobójstwa.

Kiedy warto rozważyć udanie się na terapię indywidualną.

Wszystko w naszych życiach jest refleksją wyborów, jakie podjęliśmy. Jeżeli chcemy innych rezultatów, musimy podjąć inne wybory.”

Kathryn Perez – Terapia

1. Kiedy emocje biorą nad nami górę a płacz towarzyszyć zaczyna nam codziennie.

Jeśli te uczucia nasilają się do tego stopnia, że ​​kwestionujesz, czy warto żyć, lub myślisz o śmierci lub samobójstwie, natychmiast zwróć się o pomoc.

Niekontrolowany smutek, płaczliwość, czy potocznie nazywane „rozklejanie się”, lub poczucie wszechogarniającej niemocy mogą być oznakami tego, że nasze emocjonalne „ja” z czymś sobie nie radzi. Czasami jest to wynik przewlekłego i nieuświadomionego stresu. Jeśli zauważysz niepokojące Cię zmiany, jeśli odsuwasz się od rodziny i przyjaciół albo nie potrafisz kontrolować wybuchów płaczu, porozmawiaj z kimś, zanim pojawią się poważne problemy, które wpłyną na jakość Twojego życia.

2. Kiedy narasta w nas nagatywne i pesymistyczne myślenie.

Zdrowe martwienie się o różnego typu rzeczy jest normalne i wpisane w naszą codzienność, ale gdy zamartwianie się i negatywne myśli zajmują znaczną część naszego dnia lub powodują objawy fizyczne, terapia może pomóc sobie z tym poradzić.

3. Kiedy, zaczynamy oddawać się destruktywnym nawykom albo, kiedy zaczynają one wkradać się z powrotem do naszego życia.

Ludzie, którzy czują się zmuszeni do terapii, mogą czuć opór i trudniej będzie im się zaangażować w pracę potrzebną do wprowadzenia zmian.

Dla niektórych jest to alkohol, narkotyki, sex, dla innych samookaleczanie się. Kiedy zaczynasz używać substancji lub zachowań szkodliwych/samodestrukcyjnych, w celu poradzenia sobie z tym, jak się czujesz, jest to znakiem tego, że sobie nie radzisz. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie kontrolować tych zachowań lub nie możesz przestać pomimo ich wyraźnych negatywnych konsekwencji w Twoim życiu, warto jest udać się na wizytę do specjalisty.

4. Kiedy reagujemy nieproporcjonalnie to sytuacji np. wybuchem niekontrolowanego gniewu, czy nieuzasadnioną agresją wobec innych.

Wszyscy czasami mamy gorszy dzień i najmniejsza drobnostka może wyprowadzić nas z równowagi. Nie jest to szkodliwe dopóki nie odbija się negatywnie na innych ludziach. Jeśli zauważysz jednak utrzymujące się napięcie emocjonalne, zmiany nastrojów i zmiany poziomów swojej energii, które skutkują gwałtownymi wybuchami złości i potencjalnie szkodliwymi działaniami, pomyśl o poszukaniu wsparcia w radzeniu sobie z tymi trudnościami. Nie jest w porządku „rozładowywanie” swojego napięcia na innych.

5. Kiedy zaczyna przygniatać nas poczucie rezygnacji i beznadziejności.

Utrata nadziei lub motywacji, poczucie braku przyszłości lub odbiór jej w czarnych barwach może wskazywać na depresję lub inne zaburzenie. Od czasu do czasu każdy ma prawo czuć się beznadziejnie, szczególnie po okresie przykrych zdarzeń lub trudności. Ale gdy stan ten się utrzymuje, może prowadzić do myśli samobójczych, które wymagają interwencji.


Objawy te nie wyglądają może alarmująco, kiedy patrzymy na każdy z nich z osobna. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy od dłuższego czasu doświadczamy co najmniej trzech z nich albo, kiedy mają one wyraźnie negatywny wpływ na jakość naszego życia.

Po tym, jak zdecydujemy się na terapię, pamiętajmy, że terapia to nie jest coś magicznego a terapeuta nie ma różdżki, dzięki której wszystkie nasze problemy znikną. Terapia to ciężka praca nad sobą, swoimi nawykami, przyzwyczajeniami i praktykami, które kultywowaliśmy przez całe dotychczasowe życie. Czasami terapia nie pomaga od razu ale nie zniechęcaj się.

Pamiętajmy również, że nie ma jednego, poprawnego i universalnego podejścia terapeutycznego, które działałoby dla wszystkich. Nie każdy terapeuta też będzie nadawał na tych samych falach co Ty. Nie zrażaj się jednak negatywnym doświadczeniem z jednym terapeutą lub określonym rodzajem terapii i poszukaj czegoś, co będzie Ci bardziej odpowiadało.

Pozdrawiam

Zuzanna

7 odpowiedzi na “5 oznak tego, że może już czas rozważyć terapię.”

 1. Najgorzej kiedy jest sie na etapie kiedy sie widzi ze cos jest nie tak, idzie sie na terapie, która de facto pogłębia i pogarsza objawy lub je bagatelizuje. To kiepski początek dla kogoś kto wątpił w ten krok. Wątpliwe jest bym zaczęła szukać kogoś nowego

  Polubienie

  • Bardzo dużo osób zmaga się z takimi właśnie odczuciami w odniesieniu do terapii, szczególnie w początkowych jej fazach. Może ten akurat rodzaj nie był dla Ciebie dobry i warto rozejrzeć się za czymś innym. Warto też zadać sobie pytanie, co chcę aby terapia zmieniła w moim życiu, jakich zmian oczekuję
   To może pomóc w dobraniu odpowiedniej formy terapii. Mam nadzieję, że dalej zawalczysz o siebie💚💚bo już samo pójście na terapię to nie lada wyzwanie. Ty dałaś radę 🙏

   Polubienie

 2. To się na szczęście zmienia, ale wiele osób twierdzi, że psycholog, a nie daj Boże psychiatra, to oznaka, że z człowiekiem bardzo źle się dzieje. Ci sami ludzie, kiedy boli nas ząb zachęcą nas najzwyczajniej w świecie do pójścia do dentysty. Dziwny jest ten brak logiki.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: