5 różnic między terapią a rozmową z przyjacielem

Rozmowa z zaufanym przyjacielem albo kimś bliskim z rodziny może być bardzo dobrym źródłem wsparcia, i do tego jest to opcja bezpłatna. O zaletach, jakie daje nam możliwość szczerego dialogu z przyjacielem, pisałam już tutaj, i nie ma więc nic dziwnego w fakcie, że pozytywne i godne zaufania relacje z najbliższymi i przyjaciółmi są kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia, co nie rzadko przekłada się również na poziom naszego funkcjonowania.

Aczkolwiek zdarzają się w naszym życiu chwile, kiedy z wielu względów warto jest sięgnąć po profesjonalną pomoc. Kiedy jednak nie całkowicie rozumiemy, czym jest terapia, i że jest jej co najmniej kilka rodzajów, łatwo założyć, że nie będzie ona bardziej korzystna niż rozmowa z przyjacielem. Nie ma nic bardziej mylnego. Należycie dobrana forma terapii do tego, z czym w danym momencie sobie nie radzimy, może diametralnie zmienić jakość naszego życia nadając mu głębi i wspomagając nasz potencjał.

Zarówno przyjaźń, jak i terapia są nieocenione i na swój sposób unikalne, ale są między nimi pewne różnice.

5 różnic, jakie można dostrzec między pracą z terapeutą a rozmową z przyjacielem.

1. Terapia jest poufna a rozmowa z przyjacielem nie

Jest przekonanie, że przyjacielowi możesz powiedzieć wszystko. I o ile w jakimś procencie to się sprawdzi i Twój sekret, czy też specyficzny problem lub dylemat, z którymi się zmagasz, nie zostaną przekazane dalej, o tyle podczas terapii masz 100% pewności, że to, o czym rozmawiasz z terapeutą nigdy nie zostanie nikomu powtórzone.

2. Terapeuta ma specjalistyczne szkolenie, w tym pszygotowanie do słuchania bez osądzania, czy przeszkadzania a przyjaciel nie

Terapeuta jest przeszkolony, aby słuchać otwarcie i nie przeszkadzać. Nie będzie Ci wchodził w słowo, czy zgadywał, co masz na myśli. Nie będzie też minimalizował albo przesadnie wzmacniał Twoich przeżyć. Terapeuta jest neutralny i obiektywny, i nie przyjmie strony np. Twojej mamy albo męża, bo nie jest emocjonalnie uwikłany. Przyjaciel natomiast jest bardziej skłonny oferować swoje opinie i rady, nawet jeśli w tym momencie o nie nie prosisz. Dodatkowo terapeuci mają za sobą lata szkoleń i zaawansowanej wiedzy na temat ludzkich zachowań, dynamiki relacji i skutecznych interwencji. Bezsprzeczny jest fakt, że przyjaciele chcą Twojego dobra natomiast zazwyczaj nie zależy im na tym, abyś za bardzo się zmieniał, ponieważ wprowadzone zmiany miałyby wpływ na Twoje relacje z nimi. Dobry terapeuta pomoże Ci zidentyfikować zmiany, jakie są Ci potrzebne do tego, aby Twoje życie rozkwitło – pod warunkiem, że tego właśnie chcesz lub potrzebujesz.

3. Przyjaciel nie może zobligować się do cotygodniowych sesji a terapeuta tak

Terapia odbywa się zazwyczaj w konkretnym dniu, o określonej godzinie w gabinecie terapeuty. W przyjaźni jesteś proszony o większą elastyczność, ponieważ jest więcej czynników do wzięcia pod uwagę, takich jak dostępność drugiej osoby. Kiedy wchodzisz w relację terapeutyczną, niesie to za sobą zobowiązanie do regularnych spotkań, podczas których Ty i terapeuta przeznaczacie czas na zagłębienie się w Twoje potrzeby. Nie musisz się martwić, że być może za dużo mówisz, ponieważ sesja ma określony czas trwania (sesje trwają 45-50 minut), a przy tym wyraźny początek i koniec. Dzięki regularnym sesjom, wiesz, że jeśli jest coś, o czym nie wspomniałeś będziesz mógł dokończyć wątek w następnym tygodniu. Terapeuta może również zaproponować Ci kilka ćwiczeń do wykonania w domu i podzielenie się ich wynikami podczas następnej sesji.

4. Relacja terapeutyczna ma wyraźne granice a rozmowa z przyjacielem nie

Oprócz tego, że terapia ma granice czasowe to mówi się również o granicach etycznych, dotyczących podwójnych relacji, konfliktów interesów, czy też używania w terapii dotyku fizycznego. Terapeuta jest również zobowiązany do przestrzegania kodeksu zawodowego i pewne granice i obowiązki terapeuty w nim zawarte powinny być zakomunikowane jego klientom na początku współpracy. Przykładem może być tutaj „obowiązek ostrzegania”, kiedy klient stanowi zagrożenie dla czyjegoś życia, i obowiązek terapeuty do zgłoszenia tego odpowiednim organom. Przyjaciela możesz „ubłagać” albo przeciągnąć na swoją stronę, terapeuty nie.

5. Terapeuta będzie kwestionować to, co mówisz albo robisz

Niektórzy ludzie zakładają, że terapeuci będą potwierdzać ich myśli, odczucia i zachowania, czyli robić coś, co przyjaciel może przecież zrobić za darmo. Terapeuci są natomiast obiektywni i mają za zadanie rzucić wyzwanie Twojemu dotychczasowemu myśleniu, abyś mógł wypróbować nowe sposoby na poprawę swojego życia. Terapeuta nie będzie Ci przytakiwał ani dopingował Twoich dotychczasowych błędnych lub maladaptywnych zachowań. Może on przez to sprawić, że czasami poczujesz poirytowanie lub niepewność, ale widocznie tego właśnie Ci potrzeba, aby zmienić Twoje negatywne myślenie lub sprawić, że ponownie rozważysz zachowania, które nie są dla Ciebie korzystne. Niektórzy ludzie unikają profesjonalnej pomocy, która mogłaby przedstawiać im alternatywne poglądy i sposoby na życie. Wolą ponarzekać z przyjacielem gdyż wiedzą, że rzadko kiedy obróci się to w konieczność podjęcia zmian, których się boją.


To tylko niektóre z różnic między terapią a rozmową z przyjacielem, które przyszły mi do głowy. Jeśli rozważasz terapię, pamiętaj, że terapeuci to też tylko ludzie i nie mają nadprzyrodzonej mocy aby Ci pomóc, jeśli sam nie jesteś na to gotowy. Celem terapii nie jest natomiast zastąpienie przyjaźni, i mimo tego, że terapeuta może być przyjazny, przychylny i życzliwy, on nie jest Twoim przyjacielem. Obie relacje są ważne i potrzebne, ale nie należy ich mylić ze sobą.


Pozdrawiam

Zuzanna

2 odpowiedzi na “5 różnic między terapią a rozmową z przyjacielem”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: