Jak pomóc partnerowi, który przechodzi załamanie nerwowe

Załamanie nerwowe, czy inaczej kryzys psychiczny lub emocjonalny, jest stanem, który zdecydowanie wymaga od nas zwiekszonej uwagi. Ważne jest jednocześniee, aby być świadomym tego, że kryzys psychiczny zazwyczaj ustępuje samoczynnie, chociaż, kiedy się przedłuża może wymagać specjalnego leczenia terapeutycznego czy farmakologicznego. 

O znakach tego, że ktoś może być na skraju załamania nerwowego pisałam już tutaj. W tym artykule dowiesz się natomiast o kilku rzeczach, które możesz zrobić w domu, aby wesprzeć swojego partnera w przebrnięciu przez ten ciemny dla Was okres.

Jeśli po zapoznaniu się z wcześniejszym wpisem, podejrzewasz, że Twój mąż/partner może przechodzić załamanie psychiczne wiedz, że możesz mu pomóc. Pamiętaj również, że pomimo tego iż załamanie nerwowe to okres kryzysu i nasilonego stresu dla Was obojga, otwiera ono jednak drzwi do odkrycia ukrytych pokładów radzenia sobie z wszelkiego rodzaju trudnościami. Dla Twojego partnera, jak i dla Ciebie, jest to również okazja do przewartościowania Waszych priorytrtów, i zastanowienia się co Was wspomaga, a co ciągnie Was w dół.

Co możesz zrobić, aby pomóc partnerowi w przetrwaniu kryzysu psychicznego

Wsparcie emocjonalne

 1. Poczytaj i postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o załamaniu nerwowym, o jego objawach, przyczynach i leczeniu. Bycie dobrze poinformowaną pomoże Ci lepiej zrozumieć przez co przechodzi Twój partner, i czego będziesz mogła się spodziewać w najbliższych tygodniach.
 2. Postaraj się porozmawiać z partnerem o tym, co On czuje (nie zrażaj się kiedy początkowo rozmowa będzie ciemna i negatywna), i co dla Niego oznacza załamanie nerwowe. Każdy człowiek przechodzi kryzys psychiczny na swój sposób, dlatego istotne jest abyś wiedziała, co myśli Twój partner.
 3. Upewnij swojego partnera, że chcesz dowiedzieć się jak więcej, o tym co On czuje, abyś mogła Go lepiej wspierać. Nie bój się Go przytulić ale też nie obrażaj się kiedy odmówi albo będzie Cię unikał. Rozmawiaj, gdyż rozmowa z bliską osobą jest bardzo terapeutyczna i dzięki niej łatwiej będzie zaakceptować zmiany, jakie będą miały miejsce w Waszym związku. Postaraj się również zapewnić partnera, jak i siebie, że to przez co teraz przechodzi jest tymczasowe i w końcu minie.
 4. Ważne jest również to, aby Twój partner wziął odpowiedzialność za swoje zdrowienie. Jak najbardziej możesz Go wspierać, ale nie jesteś w stanie wyzdrowieć za niego. Pomaga w tym wcześniej wspomniana rozmowa.

Wsparcie praktyczne

 1. Upewnij się, że Twój partner odpowiednio się nawadnia i odżywia. Warto pamiętać, że w trakcie załamania nerwowego również nasz układ pokarmowy nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zacznij przygotowywać posiłki lżejsze niż zawsze, i w głównej mierze oparte na warzywach i drobiu. Kategorycznie odstaw dania typu fast food, cukry, i różnego rodzaju używki (alkohol).
 2. Razem zróbcie listę obowiązków lub uaktualnijcie tę, która już istnieje, biorąc pod uwagę symptomy, jakie towarzyszą Twojemu partnerowi. Nie wymagaj od Niego np. bycia odpowiedzialnym za cotygodniowe zakupy, jeśli głównymi objawami są u Niego lęk, niepokój, wycofanie społeczne lub kolosalny spadek motywacji. Wyjście do sklepu może okazać się dla niego przedsięwzięciem nie do wykonania. Pamiętaj również o rachunkach i innych rzeczach, które załatwiane były zazwyczaj przez partnera.
 3. PAMIĘTAJ – Twój partner nie jest leniwy i nie robi Ci na złość – po prostu w tej chwili brakuje mu fizycznej i umysłowej zdolności do wypełniania swoich obowiązków.
 4. Jeśli lekarz przepisał partnerowi leki upewnij się, aby je regularnie przyjmował.
 5. Jeśli macie dzieci, bądź przygotowana na potrzebę przejęcia całkowitej opieki nad nimi, przynajmniej w tej początkowej fazie. Jak najbardziej, możesz również zaangażować dzieci do pomocy w domu dając im zadania odpowiednie do ich wieku.
 6. Jeśli masz taką możliwość poproś o urlop lub skróć godziny pracy. Przyda się to i Tobie i Twojemu partnerowi.
 7. Poproście o wsparcie zaufanych ludzi, jeśli macie takie osoby w najbliższym otoczeniu. Szczególnie Tobie przyda się odrobina pomocy, a i Twój partner poczuje się lepiej wiedząc, że nie jesteś sama.
 8. Dotrzymuj obietnic. Bardziej niż kiedykolwiek, Twój partner potrzebuje teraz poczucia bezpieczeństwa i świadomości, że może na Tobie polegać.
 9. Zadbaj o siebie. Czasu dla siebie będziesz miała zdecydowanie mniej, dlatego nie mniej wyrzutów sumienia, jeśli chcesz wyjść z koleżanką na kawę, lub spędzić czas przy książce, jeśli tylko nadarzy się taka okazja.

Wspieranie kogoś podczas kryzysu psychicznego jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli jest to bliska nam osoba. W procesie tym warto dlatego przypominać sobie, że jest to sytuacja tymczasowa i kiedyś minie. Jeśli chodzi o zdrowienie, to powrót do zdrowia po załamaniu nerwowym zajmuje średnio od 3 miesięcy do roku, czasami krócej, czasami dłużej. Obawiam się jednak, że nie można przewidzieć ani precyzyjnie określić tego czasu, ale wiedz, że nadejdzie chwila, kiedy Twój partner odzyska zdrowie.

W procesie wspierania swojego partnera, przygotuj się na spotkanie z ponadprzeciętnymi wyzwaniami i rozterkami, jakie będą Wam towarzyszyły niemal każdego dnia. Dbaj o siebie i o swoje zdrowie psychiczne. Przygotuj się na to, że jeden krok do przodu może oznaczać kilka kroków w tył. Mimo tego zwróć uwagę i pochwal każdy, nawet ten najmniejszy, krok naprzód, dzięki czemu Twój partner pozostanie bardziej zmotywowany. Po jakimś czasie kroki do przodu staną się większe, częstsze i bardziej zauważalne, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera.

Kiedy będzie już po wszystkim, świadomie poświęćcie czas na wspólne świętowanie siły Waszego związku.

Pozdrawiam

Zuzanna

Jedna odpowiedź do “Jak pomóc partnerowi, który przechodzi załamanie nerwowe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: