Życie z osobą z cechami borderline

rodzina-zycie-z-osoba-z-borderline

Nie wiem dlaczego, ale myśląc o tworzeniu związku z osobą dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD) od razu przychodzi mi na myśl tango. Dawno temu uczęszczałam na zajęcia z tańca towarzyskiego i stąd chyba moja fascynacja tangiem i to porównanie. Związek z osobą chwiejną emocjonalnie, tak jak tango, jest zjawiskiem zmysłowym, pełnym skrajnych emocji, pokazującym pożądanie, jak i odrzucenie, miłość  i  nienawiść, radość i cierpienie.

Tak samo jak tango, związek z BPD jest wymagający i może okazać się wyczerpującym na płaszczyźnie fizycznej i emocjonalnej. Tango, jako taniec zostało kiedyś opisane przez jednego z poetów tego gatunku , Enrico Santos Discepelo jako „smutną myślą, którą się tańczy „. Odzwierciedla się w nim dwoistość jego natury, analogicznie jest w związku z osobą chwiejną emocjonalnie. 

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób psychicznych, nie w pełni rozumiemy początki zaburzenia osobowości typu borderline, co poniekąd ogranicza nasze możliwości terapeutyczne.  Nie mniej jednak, wiadomo, że niesprzyjające rozwojowi emocjonalnemu środowisko rodzinne, w tym różnego rodzaju traumatyczne wydarzenia, mogą drastycznie zwiększyć ryzyko rozwoju borderline u osób bardziej podatnych.

Tak samo, jak Ty będziesz zmagał się ze zrozumieniem bliskiej Ci osoby z borderline, tak i ona będzie walczyć, aby zrozumieć, jak Ty widzisz jej intensywne reakcje, wahania nastroju, czy ryzykowne zachowania. Nie trzeba dodawać, że jeśli masz kogoś bliskiego z BPD, życie może być pełne kryzysów i konfliktów. Nierzadko może Ci się wydawać, że jesteś zakładnikiem w waszym związku. Bez znaczenia, czy jest to Twój mąż, żona, syn, czy matka, schemat zachowań osób z BPD jest w dużym stopniu do siebie podobny. Wartym zaznaczenia jest fakt, że im bliższe łączą was relacje  i głębsze uczucia, tym bardziej odczujesz tą „gorszą” stronę związku. Jednak ucząc się, jak radzić sobie z osobowością z pogranicza, będziesz miał możliwość wzmocnienia swojego związku z tą osobą.

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek do tego, w jaki sposób zadbać o swoje relacje w związku z osobą z borderline. 

Zadbaj o otoczenie domowe.

Nikt nie czuje się dobrze w chaotycznym, czy stresującym otoczeniu. Osoby z BPD funkcjonują znacznie lepiej w spokojnym i zrelaksowanym środowisku domowym. Pomóż im przez zorganizowanie rutyny, która będzie wszystkim w jakimś stopniu odpowiadała. Dotyczy to również pomocy w organizacji zajęć osobom np. niepracującym i zachęcania ich do różnorakich aktywności. 

Upewnij się, że ustalone są granice, których ignorowanie będzie niosło za sobą odpowiednie i realne konsekwencje.

Minimalizowanie kłótni i sprzeczek, których świadkiem może być osoba z BPD to też dobry pomysł. Pamiętajmy, że każda kłótnia wzmaga w osobie z borderline przekonanie, że zostanie porzucona. Jeśli zauważysz, że dana osoba jest w tzw. trybie kryzysowym (potocznie mówiąc „nakręca się”) zadbaj o to, aby wszyscy członkowie rodziny (w tym chłopak lub dziewczyna) wiedzieli, aby nie poruszać w tym momencie wrażliwych tematów, które mogłyby pogorszyć sytuację.

Nie zachęcaj do spożywania alkoholu, albo innych substancji. Osoba z BPD może stać się jeszcze bardziej impulsywna po spożyciu alkoholu, co może skutkować sytuacją kryzysową.

Ważne jest również, aby nie koncentrować wszystkich dyskusji wokół zaburzeń i niepowodzeń. I na odwrót, równie ważne jest to, aby nie kłaść zbyt dużego nacisku ani zbytnio nie pochwalać postępu, który  osoba z BPD zrobi w trakcie np. terapii. 

Bądź konsekwentny i przewidywalny w swoim zachowaniu.

Zawsze dotrzymuj danego słowa, w odniesieniu do tego, co zrobisz, lub czego nie zrobisz. Upewnij się, że Twój komunikat dotarł i został odebrany przez osobę z BPD. Sprawdza się to w każdym związku, ale jest nieodzownym elementem utrzymania zdrowych barier w związku z osobą z borderline. Nie będzie to łatwe szczególnie, jeśli padniesz ofiarą (co zazwyczaj się zdarza) gwałtownego wybuchu oskarżeń, złości lub potoku łez. Rada dla Ciebie – przeczekaj i trzymaj się swojego wcześniejszego postanowienia. Osoba z BPD nie jest głucha. Ona usłyszała i doskonale pamięta, co było jej wcześniej zakomunikowane. Po prostu Cię testuje. Jeśli jednak postanowisz ulec tym „wymuszeniom”, pamiętaj, że właśnie wzmocniłeś zachowanie, którego się obawiałeś. 

W trakcie konfliktu mów krótko i na temat.

Sam wiesz, że kiedy jesteś zestresowany skupienie uwagi na długich wywodach innych ludzi, może okazać się problemowe. Jeśli jesteś w trakcie kłótni, lub niekoniecznie przyjemnej rozmowy, z osobą z borderline pamiętaj, że ma ona tendencję do zniekształcania tego, co mówisz. Twoje pozornie nieszkodliwe stwierdzenie, w oczach osoby chwiejnej emocjonalnie, może się łatwo przekształcić w największy atak uniemożliwiając tym samym dalszą kumunikację. Dodam jeszcze, że próby wytłumaczenia na niewiele się tutaj zdadzą. Najprawdopodobniej dodadzą one tylko „oliwy do ognia”. 

Komunikując się w konflikcie pamiętaj więc, aby każde Twoje zdanie było krótkie, proste i bezpośrednie, dzięki czemu zminimalizujesz szansę na błędną interpretację. Nie wdawaj się w kłótnię, bo osoba z BPD nie ustąpi. Jeśli musisz, to po prostu wyjdź aby uniknąć dalszej eskalacji. 

Zachęcaj do brania odpowiedzialności za swoje czyny.

Naturalną rzeczą jest, że chcemy pomagać i opiekować się osobami, na których nam zależy. Nie wpadnij jednak w pułapkę bycia wybawcą dla osoby z BPD. Innymi słowy, nie daj się zmanipulować do wzięcia odpowiedzialności za ich nieodpowiedzialne działania. 
Jeśli osoba z borderline zniszczy coś podczas kłótni, albo jednej ze swoich furii, nie oferuj, że się tym zajmiesz, że naprawisz, albo że kupisz nowe. Jeśli narobi sobie długów, nie wyręczaj w ich spłacie. Umożliwienie osobom z BPD doświadczania naturalnych konsekwencji swoich zachowań może pomóc im w uświadomieniu sobie, że prawdobodobnie jednak potrzebują profesjonalnej pomocy.  

Oferuj szczere opinie oparte na faktach.

Osoby z osobowością chwiejną emocjonalnie, jak już wspomniałam, mają tendencję do dramatyzowania, katastrofizowania i  mylnej interpretacji faktów i słów. Nie wzmacniaj przekonania bliskiej Ci osoby, że została ona potraktowana niesprawiedliwie, chyba że Ty również uważasz, że to prawda. 

Wyznacz granice i się ich trzymaj.

Zdrowe granice w związku są to zachowania, które są akceptowane i pożądane przez zaangażowane strony, jako coś pozytywnego. Są to np. zasady, których się nie łamie.  Pomyśl o wyznaczaniu granic jako o procesie, a nie pojedynczemu wydarzeniu. Wprowadzajcie je stopniowo, ale systematycznie, żeby każdy wiedział, że granice istnieją.
Porozmawiaj z bliską osobą o ustaleniu waszych granic podczas, gdy oboje jesteście spokojni, a nie w gorączce kłótni. Ty zadecyduj, jakie zachowania będziesz tolerować, i czego nie będziesz tolerować od osoby z BPD i vice versa. Upewnij się, że oboje zrozumieliście swoje oczekiwania. Na przykład możesz powiedzieć: „Jeśli będziesz na mnie krzyczał, kiedy rozmawiamy, ja nie będę Cię słuchała i będę wychodziła z domu”. 

Podczas rozmowy o ustaleniu granic możesz powiedzieć, coś w rodzaju: „Kocham cię i chcę, aby nasz związek był zgodny/nasza rodzina funkcjonowała lepiej, ale nie radzę sobie ze stresem spowodowanym twoim zachowaniem”. Upewnij się przy tym, że wszyscy członkowie rodziny zgadzają się co do granic i tego, jak egzekwować konsekwencje, jeśli zostaną one zignorowane, a co na pewno zdarzy się nie raz. 

Nie ignoruj gróźb samobójstwa lub samookaleczenia.

Groźby a nawet próby samobójcze i samookaleczenia są dosyć powszechne wśród osób z BPD. Jest to jeden z maladaptywnych sposobów, w jaki osoba z borderline radzi sobie z intensywnymi emocjami. Zachowania te mogą być postrzegane przez ludzi z zewnatrz, jako próby manipulacji sytuacji, w celu osiągnięcia swojego zamierzenia przez osobę z BPD. Faktycznie czasami
tak też jest. Jednak rzeczywiste samobójstwa i samookaleczenia są również powszechne wśród osób z BPD i nigdy nie należy ignorować podobnych gróźb. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba z borderline jest pod wpływem alkoholu, gdyż zwiększa się również jej impulsywność.

Jeśli bliska Ci osoba grozi odebraniem sobie życia lub samookaleczeniem, nie kłóć się z nią i nie oskarżaj jej o bycie manipulantem. Zamiast tego zdaj sobie sprawę, że najprawdopodobniej odczuwa ona głęboki ból i w ten sposób stara się go wyrazić.  Pamiętaj, że cokolwiek się dzieje nie jest to twoja wina i najważniejszym jest fakt zapewnienia bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie. Pamiętaj przy tym aby nadal pielęgnować wcześniej ustalone granice i pomimo wszystkiego, być konsekwentnym. Np. jeśli bliska Ci osoba krzyczy na Ciebie i jest wulgarna podczas gdy grozi odebraniem sobie życia, masz prawo wyjść z domu i zadzwonić albo na po karetkę albo po policję (w zależności od sytuacji). 

Znajdź wsparcie dla siebie.

Nauka radzenia sobie z zaburzeniami osobowości z pogranicza nie jest łatwa ani dla Ciebie, ani dla bliskiej Ci osoby.  Ważne jest, abyś się upewnił, że twoje własne potrzeby i uczucia nie są ignorowane podczas codziennego wspierania bliskiej Ci osoby z BPD. Pamiętaj, aby w całej tej gonitwie poświęcić trochę czasu tylko dla siebie. Możesz zechcieć skorzystać z własnej terapii indywidualnej i / lub poszukać grup wsparcia dla bliskich osób z BPD, jeśli są takie w okolicy. 

Pamiętam coś, co powiedziała mi kiedyś jedna ze stałych klientek naszej linii kryzysowej. Powiedziała coś w tym rodzaju:  „Wiesz, że jesteś borderline, kiedy wahasz się między obawą porzucenia a zachęcaniem do niego.” Stan ciągłego konfliktu.


Jak inaczej pomóc sobie i bliskiej nam osobie z BPD abyśmy mogli lepiej razem funkcjonować??? Jakieś sugestie??

Pozdrawiam

Zuzanna

16 odpowiedzi na “Życie z osobą z cechami borderline”

 1. Przyjaźniłam się przez wiele lat z chorym BPD był cudownym człowiekiem ale szalenie trudnym. Podziwiałam jego żonę. Ich życia bym do tanga nie nazwała, chyba że po rozżarzonych węglach. Zapewne przyjaźnilibyśmy się gdyby nadal był wśród nas.

  Polubienie

  • No wlasnie to jest ta trudnosc z BPD, to sa normalni ludzie, tacy jak my…maja swoje marzenia i cele, maja poczucie humoru, i moga byc super przyjaciolmi, czy partnerami…do czasu az pojawi sie wyzwalacz ich negatywnych emocji. Mam rozumiec, ze przyjaciel nie zyje?

   Polubienie

 2. Bardzo potrzebny tekst, bo obecnie coraz częściej w ogóle nie próbuje się ratować związków, w których pojawiły się kłopoty. ‘Na dobre i na złe”, “w zdrowiu i w chorobie” stają się rytualnymi formułkami. A związek z osobą z takimi zaburzeniami to wyzwanie nawet dla wytrwałych.

  Polubienie

  • To fakt z tymi formulkami…ludzie sie zenia bo „juz wypada”😉😉 ale nie za bardzo wiedza, co potem z tym malzenstwem zrobic, jak cos idzie nie tak. Zupelnie nie jestem za robienie z siebie meczennika bo nie o to chodzi, ale niekiedy ludzie faktycznie odpuszczaja za szybko z roznych powodow, czy to finansowych, czy zdrowotnych. Zycie z BPD nie nalezy do latwych, szczegolnie jak nie ma w nim choc odrobiny swiadomosci, ze czas na zmiany. Kurcze…brzmi, jak opis typowego mezczyzny😂😂😂. To tylko zarcik taki😉

   Polubienie

   • Nie da się ukryć, że mężczyźnie trudno jest przyznać się do choroby psychicznej (także przed sobą…). Mówi się, że częściej chorują kobiety, ale tak się zastanawiam, czy to nie dlatego tak wygląda, że mężczyźni zwykle nie pozwalają swoich chorób zdiagnozować 😉

    Polubienie

   • U mezczyzn to sie zazwyczaj kryje za alkoholem i agresja. Zaden facet sie przeciez nie przyzna, ze boi sie odrzucenia. Dlatego duza czesc wiezniow ma zdiagnozowane BPD…ida w destrukcje zamiast szukac pomocy. No ale to dluga historia, bo to wszystko zaczyna sie juz w dziecinstwie i rodzice powinni bacznie obserwowac, jak ich pociechy radza sobie z emocjami. Bo w BPD o emocje wlasnie chodzi.

    Polubienie

  • To co piszesz to niestety typowe zachowania osób z BPD. Szkoda, że na początku znajomości jakoś chyba nie bardzo rzucają się w oczy. I jak sobie poradziłaś? Czy było coś, co jakoś pomagało,czy jego zaburzenie było tak silne, że nie dało się żyć??

   Polubienie

   • Jego rodzina ukrywała jego przypadłość i cieszyła się, że kogoś poznał i ktoś go “przejmie”. Trudno było to zauważyć, bo wydarzenia z jego życia w tamtym czasie tłumaczyły jakby jego zachowanie. Ale na dłuższą metę nie dało się żyć, bo w połączeniu z trudnym charakterem tworzył mieszankę, która zagrażała mnie i naszemu dziecku. Ten człowiek nie powinien zakładać rodziny, wiązać się z kimś, ani mieć dzieci. Nie mówię, że każdy, kto ma BPD nie powinien, mówię tylko o tym konkretnym przypadku.

    Polubienie

   • Mogę sobie tylko wyobrazić, jak ten związek wyglądał. Pracując z ludźmi z BPD muszę się z Tobą zgodzić, że tak jak oni pragną miłości i bliskości drugiego człowieka, tak jednak w 90% robią z tego związku, związek typowo toksyczny i jednostronny. Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem.

    Polubione przez 1 osoba

 3. Osobiście mam pewne wątpliwości, czy z taką osobą da się wytrzymać na dłuższą metę. Budowanie z kimś codzienności powinno się opierać na relacji partnerskiej, nie jak w przypadku rodzic – dziecko, a wszystko wskazuje na to, że osoba z zaburzeniami będzie wymagała on nas opieki i nigdy nie zrozumie naszych potrzeb. To taka trochę toksyczna relacja…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: